MedyaFaresi MedyaFaresi

Zebra postunun gizemi çözüldü

Zebraların neden siyah beyaz kamuflaja sahip olduğu uzun zamandır tartışılıyordu. Bazı bilim insanları, aslanlara yem olmamak, bazı bilim insanları da sineklerden kurtulmak için Zebraların böyle bir posta sahip olduğunu düşünüyordu. Gerçek çok farklı çıktı.

Eklenme: 17 Ocak 2015 10:43 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 15:54

Zebraların ince siyah beyaz çizgileri uzun zamandır biliminsanları için çözülmesi gereken bir mesele olarak duruyordu. Bu farklı kamuflaj, zebraları hayvanlar alemi için de neredeyse "ikon" yaptı.

Afrika'da ve dünyanın birçok yerinde hayvanların farklı post renkleri, kamuflajları var. Ancak hiçbiri zebralar kadar ilginç ve dikkat çekici değil. Araştırmacılar uzun zamandır "ikonik" zebraların bu farklı post renklerinin ne işe yaradığını anlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyordu.

Bazı araştırmacılar, zebraların siyah beyaz çizgilerinin aslan ve diğer saldırganlardan kurtulmak için bir kamuflaj olduğunu savundu. Bazı araştırmacılara göre de, bu karışık renkler, zebraları hastalık taşıyan sivrisinek ve böceklerden koruyordu. Bu çizgilerin deri üzerinde "küçük esintiler yaratarak" hayvanı serinlettiğini düşünenler de oldu.

Ne aslan ne sivrisinek

Amerikanın en ciddi eğitim kurumlarından Kaliforniya Üniversitesi-UCLA, konuya el atarak aranan yanıtı buldu. UCLA, Afrika'da 29 farklı çevredeki 16 ayrı bölgede inceleme yaptı.

13 Ocak'ta (Journal Royal Society Open Science) isimli dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, çizgili gövde, ne aslanlardan ne de böceklerden kurtulmaya yarıyor. Yiyecekleri sindirmeleri diğer hayvanalara göre daha uzun süren zebralar, bu nedenle daha fazla güneş altında kalıyor. "İkonik" çizgiler de, zebraları güneş ışınlarından koruyor.

UCLA'dan, Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü araştırmacılarından Ren Larison, araştırma sırasında, "Diğer hayvanların da düşmanı var ancak çizgili postları yok, zebralar neden avcılar için çizgilere sahip olmak zorunda? Diğer hayvanlar da böcekler tarafından ısırılıyor, fakat çizgileri yok, neden zebraların böyle desenleri olsun?" gibi soruların yanıtlarını aradıklarını söyledi.

Vücut ısısı için

Araştırmaya göre zebraların desenleri, hayvanların vücut ısılarını düzenlemesine yarıyor. Yani, "ikonik" desenlerin amacı, hayvanı Afrika'nın sıcağından korumak. Hayvanı böyle bir koruma yöntemi bulmaya iten ise sindirim sistemi.

Araştırmacılar, diğer hayvanların da vücut ısılarını düzenlemeye ihtiyaç duyduklarını fakat bu havanların zebralar gibi sindirimi sistemine sahip olmadığını belirtiyor. Zebralar, diğer hayvanlara göre daha az etkili bir sindirim yöntemi izliyor, bu uzun sindirim nedeniyle daha fazla güneş altında kalmak ve beslenmek zorunda kalıyor; çizgiler de hayvanı gün ortasındaki etkili güneşin etkisinden koruyor.

Yeni bir araştırma farklı bir sonuç çıkartana kadar, UCLA'nın zebralara ilişkin araştırmasının sonuçları böyle.

En Çok Okunan Haberler