MedyaFaresi MedyaFaresi

Yürüyen avukatlara polis müdahalesi!

Avukatların gözaltına alınmasını protesto için Ankara’dan İstanbul’a yürüdü.

Eklenme: 18 Temmuz 2013 11:53 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 08:44

18 gün boyunca hiçbir sorun ile karşılaşmadığını belirten avukat Bayram Vural, Çağlayan\'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde sivil polis tarafından durduruldu.

11 Haziran’da Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı içinde eylem yaptıkları için gözaltına alınan avukatlara destek için Ankara\'dan İstanbul\'a yürüyen avukat Bayram Vural\'ın sabah saatlerinde Çağlayan\'daki İstanbul Adalet Sarayı\'na ulaştı.

1 Temmuz tarihinde yürüyüşe başlayan Ankara Barosu’na kayıtlı avukat Vural, yaklaşık 500 kilometre yürüdü. 18 gündür yürüyen avukat, adliye önünde polis engeline takıldı. Adliye binasının C kapısının önünde avukat Vural’ı polisler karşıladı. Adliyede görevli bir komiser, avukatın önünü kesti. Polis, adliye önünde eylem yapmanın yasak olduğunu belirtti. Bu yasağa karşı çıkan avukat Bayram Vural’a, Başsavcılığın ‘adliye önünde eylem yapmayı yasaklayan kararı’ gösterildi. Bunun üzerine avukat Vural, adliyenin önündeki meydana çıktı ve gazetecilere açıklama yaptı. Avukatların 11 Haziran’da hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını belirten Bayram Vural, “Baronun avukatların yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. 11 saat sonra bırakıldı. Bu göz altılara cılız tepkiler gösterildi. Ben de bunun üzerine tek başıma protesto ederek, yürümeye başladım" dedi.


Öte yandan avukat Bayram Vural, seçim barajının düşürülmesi için Ankara’ya yürüyen Aylin Kotil ile de Sapanca’da karşılaştığını belirtti. Açıklamanın ardından bazı avukatlar, Vural\'ı tebrik etti.