MedyaFaresi MedyaFaresi

Yüce Divan oylamasında gözler 53 AKP'li vekilde

TBMM Genel Kurulu 4 bakan hakkındaki iddiaların Yüce Divan'da ele alınmasıyla ilgili oylamayı bugün yapıyor. Kararın, Yüce Divan yönünde olması için, muhalefetten hiç fire olmasa bile, en az 53 AK Partili vekilin de 'kabul' oyu kullanması gerekiyor.

Eklenme: 20 Ocak 2015 08:12 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 17:30

Meclis Genel Kurulu’nda bugün AK Partili 4 eski bakan hakkında yapılacak ‘Yüce Divan’ oylamasıyla 17-25 Aralık’a son nokta konulacak. Eski bakanların yargılanabilmeleri için gizli oylamada en az 276 oyun Yüce Divan yönünde çıkması gerekli. Meclis’te muhalefet partileri ile bağımsızların 223 sandalyesi bulunuyor. Bakanların Yüce Divan’a sevk edilebilmesi için hiç fire olmazsa, en az 53 AK Partili vekilin de kabul oyu kullanması gerekiyor. Ancak Hürriyet gazetesinden Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, muhalefetteki beklentinin tersine AK Partili vekiller içinde böyle blok görünüm sergileyen bir grup yok. Aralarında yolsuzluk iddialarıyla ilgili rahatsızlık duyanlar olsa da parti yönetimiyle benzer görüşleri paylaşıyorlar.

AKP YÖNETİMİ, GRUBU MARKAJA ALDI
Soruşturma Komisyonu’nun çalışmasını tamamladığı 22 Aralık’tan beri AK Parti grubundaki süreci parti yöneticileri yürüttü. Kararın alındığı 5 Ocak’tan itibaren, parti yöneticileriyle eşgüdümlü hareket eden eski bakanlar, basına değerlendirme yapmaktan kaçındılar. Bu süreçte AK Parti Grup Yönetim Kurulu’nu oluşturan 15 milletvekili, 15’erli gruplar halinde milletvekilleriyle nabız yoklamaları yaptı. Yüce Divan’dan yana veya çekimser olan milletvekillerini ikna amacıyla eski bakanlar da kuliste ve telefonlarla görüşmeler yürüttü. Eski bakanlar, kuşku oluşturan konularla ilgili partili arkadaşlarını ikna etmeye çalıştılar. AK Parti yönetimi de yaklaşan seçim nedeniyle süreci uzatmadan raporu hızla Genel Kurul’da görüştürmeyi tercih etti.

GÖZLER 3. DÖNEMİ BİTİREN 73 VEKİLDE
Eski bakanların yargılanabilmeleri için gizli oylamada en az 276 oyun Yüce Divan yönünde çıkması gerekiyor. Meclis’te tüm muhalefet partileri ile bağımsızların 223 sandalyesi bulunuyor. Bunlar arasında hiç fire olmasa bile, bir Yüce Divan kararı çıkarabilmek için en az 53 AK Partili vekilin kabul oyu kullanması gerekiyor. Oylamada 276 bulunmazsa, katılım sayısına göre kabul oyları fazla olsa bile Yüce Divan’a sevk gerçekleşmiyor. AK Parti’den olası firelerle ilgili daha çok 3 dönemini tamamlayan deneyimli milletvekillerinin tavrı izleniyor. Ancak muhalefetteki beklentinin tersine 3 döneme takılan 73 milletvekili blok bir görünüm sergilemiyor. Siyasi beklentisi sınırlı olan veya yolsuzluk iddialarından rahatsızlık duyan bazı milletvekilleri bulunsa da, bazıları da parti yönetimiyle benzer görüşleri ifade ediyor.