MedyaFaresi MedyaFaresi

Yüce Divan oylaması 5 Ocak'a ertelendi

Dört eski bakanla ilgili TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu toplandı. 15.45'te başlayan toplantıya 16.30'da ara verildi. Komisyon Başkanı Hakkı Köylü bilirkişinin Bakanların cevapları üzerinde yaptığı incelemeyi beklediklerini ve bugünkü oylamanın ertelenebileceğini söylemişti.. Oylama 5 Ocak...

Eklenme: 22 Aralık 2014 18:51 - Güncelleme: 11 Şubat 2016 03:10

Komisyonun bugün saat 15.00’te toplanacağı açıklanmıştı. Ancak toplantı saat 15.45’te başladı.

Tarihi toplantıya basın büyük ilgi gösterirken alınan güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Basın mensupları salonun bulunduğu koridora alınmazken sinyal kesici jammerlar nedeniyle telefonların çalışmadığı görüldü.

Zafer Çağlayan için 'altın çıkışı' Muammer Güler için 'imtiyaz sağlamak' Egemen Bağış için 'Reza Zarrab'a aracılık' ve Erdoğan Bayraktar için 'tavassut göz yumma' suçlamaları oylanacak. Soruşturma önergesine göre Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında 2, Egemen Bağış hakkında 3, Muammer Güler hakkında ise 4 ayrı suçlama bulunuyor.

TOPLANTIYA ARA VERİLDİ

Toplantının başlamasının ardından MASAK raporuyla ilgili bazı tespitlere eski bakanların yazılı cevapları oldu. Erdoğan Bayraktar dışındaki 3 bakanın, bilirkişinin mal varlığı raporuna yazılı cevap verdiği öğrenildi.

Erdoğan Bayraktar ile ilgili bilirkişi, bir kuşku ve orantısızlık tespitinde bulunmamıştı. Bu cevapları değerlendirip karar oluşturmaları için komisyon üyelerine 1 saat süre verildi.

'OYLAMA ERTELENSİN' TALEBİ

Bu arada AK Partili üyelerin oylamanın 5 Ocak tarihine ertelenmesi yönünde talebi olduğu öğrenildi.

CHP'Lİ ÜYELER KILIÇDAROĞLU İLE BULUŞTU

Verilen aranın ardında CHP’li üyeler Erdal Aksünger, Emre Köprülü, Osman Korutürk ve Rıza Türmen Kemal Kılıçdaroğlu’nun makamına geçtiler.

Kılıçdaroğlu ve CHP’li üyeler durum değerlendirmesi yaptı ve görüşme yaklaşık 15 dakika sürdü. Toplantının ardından üyeler kendi aralarında görüşmeye devam ediyor.

AK Partili üyeler de verilen ara nedeniyle durum değerlendirmesini sürdürüyor.

BİLİRKİŞİ BAKANLARIN CEVAPLARINI İNCELİYOR

Bakanların gönderdikleri cevaplar bilirkişi tarafından inceleniyor. Bilirkişi, cevapları MASAK raporuyla karşılaştırıyor.

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü konuyla ilgili açıklama yaparak, “Bilirkişiye bakıyorum işin içinden çıkabilirse görüşeceğiz. Çıkamazsa ertelemeyi düşünüyoruz” dedi.

CHP’Lİ ÜYE: 4 GÜNDE RAPOR NASIL YAZILACAK

CHP’li üye Emre Köprülü toplantının tekrar başlamasından önce şunları söyledi:
Fark ettiğimiz şey bugün kararın çıkartılmayacağı. Ve toplantının 5 Ocak’a bırakılacağı yönünde. Bu durum hoş bir algı oluşturmuyor. 9 Ocak’a kadar süre kalıyor. 4 gün içinde bu rapor nasıl yazılacak. Bakanlar dilekçe verdiği için yeni bir rapor yazılacağı söyleniyor.

Büyük ihtimalle toplantıyı erteletmek isteyecekler dedi.

Hürriyet /  Bülent Sarıoğlu