MedyaFaresi MedyaFaresi

YSK'nın iptal ettiği seçimde sandıklarda 16 bin 253 AKP'li görevliydi

YSK İstanbul seçimlerini iptal kararını "Kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin seçimde görevlendirilmesi" şeklinde gerekçelendirdi

Eklenme: 06 Mayıs 2019 22:38 - Güncelleme: 07 Mayıs 2019 00:09

Yüksek Seçim Kurulu'nun seçimi iptal gerekçesi 'Kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin seçimde görevlendirilmesi' oldu. Oysa gün içinde AKP'nin bu kapsamda itirazda bulunduğu 16 bin 404 sandıkta tam 16 bin 253 görevlisinin olduğu ortaya çıkmıştı.

YSK İstanbul seçimlerini iptal kararını "Kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin seçimde görevlendirilmesi" şeklinde gerekçelendirdi. Oysa gün içinde AKP'nin bu kapsamda itirazda bulunduğu 16 bin 404 sandıkta tam 16 bin 253 görevlisinin olduğu ortaya çıkmıştı.

Söz konusu sandıklarda AKP yüzde 50,19 oranında oy alırken, CHP ise yüzde 47,09 oranında oya sahipti.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

YSK, 16 Nisan’da seçimlerin yenilenmesine karar verilen yerlerde, verilen mazbataların iptaline karar vermişti. Bu emsal karar sonucu Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası da geri alınacak.

23 Haziran’a kadar İBB Başkanlığına, İstanbul Valiliği tarafından atanacak bir vali yardımcısının vekalet edeceği öğrenildi.

SEÇMENLER AYNI SANDIKTA OY KULLANACAK

Seçmen listelerinde değişiklik sözkonusu olmayacak. 31 Mart'ta oy kullanan seçmenler aynı sandıkta oy kullanabilecek. Ayrıca İBB Belediye Başkanlığı'na aynı isimler aday olacak. Ölüm halinde bir başka aday gösterilecek.

BU KARARA İTİRAZ EDİLEMEYECEK

YSK'nın kararı nihai karar. Bu karara itiraz yolu açık değil.