MedyaFaresi MedyaFaresi

Son dakika haberleri: YSK CHP'nin iptal başvurusunu reddetti

YSK Başkanı Güven "Referandum sonuçlarına yapılan itirazları bugün değerlendireceğiz" demişti. Kritik toplantı sonuçlandı. YSK CHP'nin iptal başvurusunu reddetti.

Eklenme: 19 Nisan 2017 17:53 - Güncelleme: 19 Nisan 2017 18:10

CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin referandumda "tam kanunsuzluk" iddiasıyla yaptığı başvurular Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) reddedildi. Karar oy çokluğuyla alındı. Kurulda 10 kişi başvuruların reddine karar verirken bir kişi kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi.

YSK, AKP’li Recep Özel’in başvurusu üzerine “mühürsüz zarf ve oy pusulalarının da geçerli” sayılacağına dair karar vermişti. Bu kararın ardından CHP, HDP ve Vatan Partisi referandumun iptali için YSK’ya başvurmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’nın ret başvurusu kararı vermesi ihtimali üzerine "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var. Gerekirse olayı oraya kadar götüreceğiz” değerlendirmesini yapmıştı.


HDP: Ebediyen şaibeli kalır
HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, YSK’ya yaptıkları başvuru sonrası seçimin iptal edilmemesi durumunda “referandumun sonsuza kadar şaibeli kalacağını” söylemişti. 

Protestolar
YSK’nın kararı sonrası Türkiye genelinde en az 14 ilde vatandaşlar sokağa çıkarak protesto eylemleri gerçekleştirmişti. Eylemler sonrası bugün protestocuların evlerine baskın yapılarak 38 kişi gözaltına alınmıştı. 

Erdoğan: Atı alan Üsküdar'ı geçti!
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, referandum sonrası mühürsüz oy tartışmaları sürerken yaptığı ilk açıklamada "Atı alan Üsküdar'ı geçti" haberiniz yok" demişti.

Etiketler : referandum, ysk, chp