MedyaFaresi MedyaFaresi

YÖK protestosuna müdahale

Ankara'da YÖK'ü protesto için Cemal Gürsel Caddesi'ni trafiğe kapatarak yürüyüş yapan gruba polis müdahalede bulundu.

Eklenme: 06 Kasım 2014 20:36 - Güncelleme: 06 Aralık 2015 21:48

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde toplanan bir grup, "Üniversitemize, geleceğimize sahip çıkalım" yazılı pankart ve dövizlerle yerleşke dışına çıktı. Cemal Gürsel Caddesi'ni trafiğe kapatıp Kızılay istikametine yürüyen grubu, polis Kurtuluş Kavşağında durdurdu. Polisin uyarısına rağmen dağılmayan gruba polis tazyikli suyla müdahale etti.
      
Ankara Üniversitesi yerleşkesi istikametine kaçan gruptakiler daha sonra dağıldı.
      
İSTANBUL'DA YÖK KARŞITI EYLEM

İstanbul'da da Taksim Tünel Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, ellerinde "Özgürlük ve yaşam için örgütleniyoruz; müşteri  değil öğrenciyiz" yazılı pankartlar açtı. Grup İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Galatasaray Meydanı’nda grup adına açıklama yapan Nurbanu Güner, "Üniversitelerde sayısız lüks mekan varken, ne yeterli sayıda yurt var ne de öğrencilerin ihtiyaçlarını giderebileceği uygun mekan var. Okulların dört bir yanı inşaat halinde ve bu inşaatlar YÖK eliyle taşeron firmalara verilmektedir. Taşeron, Soma katliamında ve diğer her yerde olduğu gibi, üniversitelerde de işçileri öldürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında  Ordu Üniversitesi’nde 2, İTÜ’de 1 işçi iş cinayetlerine kurban gitmişti. YÖK, üniversiteleri piyasaya açtıkça, üniversitelerdeki sömürü kat  be kat artmaktadır" dedi. Grup, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı. DHA-AA