MedyaFaresi MedyaFaresi

Yine o kazandı! Doğalgaz ihalesi de Karamehmet'in!

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ihalesini Mehmet Kazancı ve Mehmet Emin Karamehmet ortaklığı olan MEKA-MMEKA, 1 milyar 211 milyon dolara kazandı.

Eklenme: 16 Ağustos 2010 11:48 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 14:16

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'ye ait yüzde 80 oranındaki hissenin satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin nihai pazarlık görüşmeleri teknik olarak tamamlandı. İhalenin galibi, elektrik dağıt ihalelerinde öne çıkan Kazancı ve Karamehmet ortaklığı MMEKA oldu. MMEKA, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ihalesini 1 milyar 211 milyon dolarla kazandı. Böylece MMEKA, kazandığı elektrik dağıtım ihaleleriyle birlikte toplam 6.2 milyar dolarlık ödeme taahhüdünde bulunmuş oldu. İhalenin ardından MMEKA adına ihaleye katılan Mehmet Kazancı, gözyaşlarına hakim olamadı.

DAHA ÖNCE HANGİ İHALELERİ ALMIŞLARDI?
Karamehmet ve Kazancı ortaklığının katıldığı Elektrik Dağıtım Özelleştirmelerinde de TEDAŞ için 2 milyar 990 milyon dolar, Gediz Elektrik Dağıtım için ise 1 milyar 920 milyon dolar teklif vererek ihaleleri kazanmışlardı.

İHALEDEN AYRINTILAR...
Özelleştirme İdaresi Başkanlığında, Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 7 firma katıldı. İhalede tüm teklifler ABD doları cinsinden alındı.

Bir tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından 3 elemeli tur yapıldı. Daha sonra açık artırmaya geçildi. Açık artırma, belirlenen başlangıç tutarı üzerinden, artırım aralığıyla sürdü.

BAŞKENT DOĞALGAZ A.Ş
Türkiye'nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz A.Ş, 2037 yılına kadar geçerli olan 30 yıllık doğalgaz dağıtım lisansına sahip ve yaklaşık 1,2 milyon abonesi bulunuyor. Geçen yıl, 2,1 milyar metreküp doğalgaz satışı gerçekleştiren şirket, 8 bin 300 kilometre uzunluğunda boru hattına ve 1.012 adet doğalgaz dağıtım istasyonunu içeren bir şebekeyi yönetiyor.

Şirket, hem abone sayısında hem de doğalgaz satış hacminde istikrarlı bir büyüme gösterirken, 2003 ve 2009 yılları arasında abone sayısı ve doğalgaz satış hacmindeki yıllık ortalama artış sırasıyla yüzde 9,7 ve yüzde 8,2 olarak gerçekleşti.

İHALEYE KATILAN FİRMALAR
1- MEKA, MMEKA Makina İthalat Paz. ve Tic. A.Ş.

2- Aksa Doğalgaz A.Ş.

3- Yıldızlar SSS Holding A.Ş.

4- Fernas İnşaat A.Ş.

5- Akfen Holding A.Ş.

6- Genpa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Tic. A.Ş.

7- Limak Yatırım İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş.

TEKLİFLER VERİLİYOR
-Elemesiz turda en yüksek teklif 475 milyon dolar oldu.

-Birinci elemeli turda en yüksek teklif 1 milyar 13 milyon dolar oldu.

-İkinci elemeli turda en yüksek teklif 1 milyar 99 milyon dolar oldu.

-GENPA ve Yuıldızlar SSS elendi. 5 grup kaldı.

-Üçüncü elemeli turda AKSA elendi.

-Açık artırma 1 milyar 208 milyon dolardan başladı.

-Limak ve AKFEN açık artırmadan çekildiler.

-Fernas İnşaat A.Ş. ve MEKA, MMEKA Makina İthalat Paz. ve Tic. A.Ş. ihaleye devam ediyor.

-Fernas İnşaat A.Ş. ihaleden çekildi.

-MMK Başkent Doğalgaz ihalesini 1 milyar 211 milyon dolarla kazandı.

-İhaleyi kazanan şirketin ortaklarından Mehmet Kazancı, ihale sonrasında gözyaşlarını tutamadı.

KARDEŞLER YİNE RAKİP OLDU

Hafta başında yapılan elektrik  dağıtım ihalelerinde rakip olan Kazancı Kardeşler, bu ihalede de yine rakip oldu. Rekabetten galip çıkan yine kardeş Kazancı'nın Karamehmet ile kurduğu ortak şirket oldu.

İhaleye şu firmalar katıldı:

        
1- MEKA, MMEKA Makina İthalat Paz. ve Tic. A.Ş.
2- Aksa Doğalgaz A.Ş.
3- Yıldızlar SSS Holding A.Ş.
4- Fernas İnşaat A.Ş.
5- Akfen Holding A.Ş.
6- Genpa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Tic. A.Ş.
7- Limak Yatırım İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş.

İLK İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin özelleştirilmesi için ilk  ihale 2008 yılının Mart ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından  gerçekleşmişti. İhalede en yüksek teklifi 1 milyar 610 milyon dolarla Global  Yatırım Energaz, ikinci en yüksek teklifi de Elektromed vermişti.
       
Ancak en yüksek teklifi veren her iki şirketin de yükümlülüklerine yerine  getirememesi üzerine ihale iptal edilmişti.

BAŞKENT DOĞALGAZ A.Ş
        
İkinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz A.Ş, 2037  yılına kadar geçerli olan 30 yıllık doğalgaz dağıtım lisansına sahip ve yaklaşık  1,2 milyon abonesi bulunuyor. Geçen yıl, 2,1 milyar metreküp doğalgaz satışı  gerçekleştiren şirket, 8 bin 300 kilometre uzunluğunda boru hattına ve 1012 adet  doğalgaz dağıtım istasyonunu içeren bir şebekeyi yönetiyor.

Şirket, hem abone sayısında hem de doğalgaz satış hacminde istikrarlı bir  büyüme gösterirken, 2003 ve 2009 yılları arasında abone sayısı ve doğalgaz satış  hacmindeki yıllık ortalama artış sırasıyla yüzde 9,7 ve yüzde 8,2 olarak  gerçekleşti.