Yıldız Holding Hattat Hüseyin Kutlu'nun Kırk Hadis Sergisine ev sahipliği yaptı

Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu'nda Hattat Hüseyin Kutlu ve öğrencilerinin "el-emin; samimiyet ve güven" temalı hadislerden ilham alınarak hazırlanan "Kırk Hadis Sergisi" ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Eklenme: 13 Kasım 2019 16:57 - Güncelleme: 13 Kasım 2019 17:12

Yıldız Holding organizatörlüğünde Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde ünlü Hattat Hüseyin Kutlu ve öğrencileri tarafından el emin, samimiyet ve güven temalı hadislerden ilham alınarak hazırlanan serginin açılışı Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu'nda gerçekleştirildi.

Sergi açılışında konuşan Yıldız Holding yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, günümüzde geleneksel sanatı yaşatma gayreti içerisinde olduklarını vurgulayarak İslami sanatın en önemli eserlerinin hat ve tezhip olduğunu söyledi.

Yoğun ilgi ile karşılaşan sergide ziyaretçiler eserleri tek tek inceledi. Öte yandan sergi sonunda Hattat Hüseyin Kutlu öğrencileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

"Geleneksel sanatlarımızdan İslami sanatın önde gelen parçaları hat ve tezhip"

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker sergi açılışında yaptığı konuşmada gençlere rol model oluşturmak ve toplumda güzel örnek oluşturmanın önemine dikkat çekerek, "Yıldız Holding olarak uzunca bir dönemdir çağdaş sanatı günümüzün sanatçılarını günümüzde de geleneksel sanatı yaşatma gayreti içerisindeyiz.

Ali Ülker

Geleneksel sanatlarımızdan İslami sanatın en önde gelen parçalarından bir tanesi hat ve tezhip. Bu sefer Peygamber Efendimiz (s.a.v) güzel hadisleri kağıda aktarıldı. ve açıkçası çok anlamlı bir mana ve değer kazandı. Günümüz toplumunda en çok ihtiyaç duyulan ve arzu edilen hususlardan bir tanesi de yeni nesil gençlere birer rol model oluşturmak ve toplumda güzel örnekleri çoğaltmak" dedi.

"Kelamın en güzeli Allah'ın kelamı"

Sergide çizimi yapılan hadislerin her birinin bir mesaj verdiğini belirten Hattat Hüseyin Kutlu, "Bugün itibariyle bu sanatlarımız ihya olmuş değildir. Bir nostaljiden öteye geçememektedir. Bugün bizim dünyaya vereceğimiz teşhirli mesajlar vardır ki bunu kendi sanatlarımızla vermeliyiz. Dünyaya mesaj vermeliyiz, gündemi takip etmeliyiz.

Konulu sergiler yapmalıyız. Çünkü kelamın en güzeli Allah'ın kelamı bizde içinde olmayan bize hitap etmeyecek hiçbir şey yok. En güzeli Peygamberin sözleri en güzel söz bizim atasözlerimiz var. Günümüzün hadiselerini niye minyatüre aktarmıyoruz. Bu belli bir hedef gözeterek seçilmiş hadislerdir. Yani konulu bir sergi diyebiliriz. İnşallah faydalı olur" diye konuştu.

"Hadis-i şerifler sadece levhada işitilen güzel bir söz olarak kalmamalı"

Hadislerin önemine dikkat çekerek hayatımızda uygulamamız gerektiğini söyleyen Türkiye Gazetesi yazarı Rahim Er, "Önceden beri Peygamberimiz (s.a.v)'in 40 hadisini ezberlemek teşvik edilmiştir. ve onu hattata dökmek yazıya dökmek ecdadımızdan miras aldığımız geleneğimizde var. Devam eder inşallah kıyamete kadar da devam edecek güzel bir adetimizdir.

Hüseyin Kutlu hocanın riyasetinde başkanlığında 40 hadis-i şerif levhası meydan gelmiş. Peygamberimizin buyurdukları insanın ruhuna hitap eden nasihatleri bu hadis-i şerifler haline gelmiş. Bunlar nerenin nasibi varsa orada duvarlara asılacaklar. ve o evler bunlarla manen zenginleşecek. Bakan gözler güzelleşecek.

Ama tabi ki bu hadis-i şerifler sadece levhada kalmamalı işitilen güzel bir söz olarak kalmamalı ne denmek istediği buyurdukları anlanmaya gayret edilmeli Ona uygun şekilde yaşamaya gayret edilmeli. Efendimizin buyurdukları hayat felsefemiz olmalı ve onun dışında ömrümüzü devam ettirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

"Yapımı 2 ay sürdü"

Eserinin aşamalarından bahseden Hattat Zeliha Yıldız, "Çok kısa sürede çıkmıyor tabi önce hattatın yazısını teslim almayı bekliyoruz. Yazı yazarken kafamızda uygulayacağımız desen şekilleniyor. Yazıyı teslim aldıktan sonra da çalışmaya başlıyoruz.

Daha sonra bir demlenme süresi vardır. O demlenme süresini de atlattıktan sonra eğer gerçekten yazıya ve manasına uygunsa işlemeye başlıyoruz. Bunu yapmak 2 ay kadar sürdü" şeklinde konuştu.

MURAT ÜLKER'DEN AÇIKLAMA

Bu arada sergiyle ilgili, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'den de açıklama geldi.

Murat Ülker'in açıklaması şu şekilde;

Ülkemize sağladığımız ekonomik katkıların yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetlerle de topluma fayda sağlama misyonunu sahipleniyoruz.

Yıldız Holding olarak günümüze kadar bu amaca uygun pek çok projeyi destekledik.

Geçmiş dönemde Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde gerçekleştirilen, Hz. Muhammed (S.A.V.)'in kutsal vasıflarını anlatan 'Hat Sanatının Şaheserleri Hilye-i Şerifeler' Sergisi'ni ve Kur'an-ın ilk nüshaları olarak kabul edilen eserlerin yer aldığı "1400. yılında Kur'an-ı Kerim Sergisi'ni, yakın dönemde ise 'Esma'ül Hüsna' ve 'Esma'ün Nebi' hat sergilerini; Türk tezhip ve kalem işi sanatlarının öncü ismi Naciye Subaşı'nın 'Aşk' isimli sergisini sanatseverlerle buluşturduk.

Yine; Ekrem Hakkı Ayverdi'nin koleksiyonundan önemli hat sanatı örneklerini bir araya getirdiğimiz Uğur Derman'ın küratörlüğünü üstlendiği "Ekrem Hakkı Ayverdi'nin Kalem Güzelleri" sergisi de büyük ilgiye mazhar oldu.

Bugün ise Yıldız Holding Holding olarak Mevlid-i Nebi Haftası'nın manevi iklimine uygun olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, değerli ve tezhip eserleriyle ifade ettiği "Kırk Hadis Sergisi"ne ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyoruz.
 Peygamber Efendimizin doğum günü olan Mevlid Kandili vesilesiyle özel bir sergi gerçekleştirdik ve sergi kitabının hazırlanmasına vesile olduk. Bu kitaba konu olan sergimiz "El-Emin, samimiyet ve güven" temalı 40 hadisten oluşuyor.

10 ilde tercümesi yapılarak basılan bu eser, Hattat Hüseyin Kutlu ve öğrencileri tarafından yazıldı; tezyinatı ise Müzehhibe Şehnaz Özcan ve öğrencileri tarafından yapıldı. Kütüphanenize zenginlik katacağına inandığım bu kitabı ve sergiyi hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığımız olmak üzere, değerli hocalarımıza ve birbirinden yetenekli öğrencilerine, Yıldız Holding adına teşekkürlerimi sunuyorum.