MedyaFaresi MedyaFaresi

YGS puan hesaplama robotu nasıl kullanılır?

YGS sınavının bitmesinin adaylar şimdi öğrenciler puan hesaplama robotu ile tahmini puanlarını hesaplamak istiyor.

Eklenme: 12 Mart 2017 18:42 - Güncelleme: 12 Mart 2017 18:37

Hürriyet tarafından özel olarak hazırlanan puan hesaplama robotu ile tahmini YGS puan hesaplamalarını yapabilirsiniz. İşte YGS puan hesaplama robotu ve ek bilgiler

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) maratonu bugün 12.40 itibariyle son buldu. Sınavda çıkan sorular ve cevap anahtarı ise kısa sürede erişime açıldı. Üniversiteye girişin ilk sınavını atlatan adaylar, sonuçlar öncesinde YGS puanını hesaplamaya çalışıyor. Peki, hesaplama işlemi nasıl yapılıyor? YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, bu soruların yanıtları ve  YGS puan hesaplama robotu!

YGS PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

YGS sınavında verilen 4 yanlış cevap 1 doğru cevabın yok sayılmasına neden oluyor. Yani YGS sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden sorular soruluyor. Bu testlerden alınan puanların ortalaması hesaplanıp bu sayede de standart sapması bulunuyor. Elde edilen ortalama ve standart sapma kullanılarak ortalama 50, standart sapma 10 puan olarak değerlendiriliyor. Bunun sonucunda da standart puan hesaplanıyor.

YGS PUAN HESAPLAMA ROBOTU
Hürriyet Gazetesi ve Okan Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan ‘YGS Puan Hesaplama Sihirbazı’ ile tahmini YGS puanınızı hesaplayabilirsiniz. Ayrıca YGS puan türleriyle hangi bölümlere yerleşebileceğinizi, bu yılki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’nde (ÖSYS) yapılan değişiklikleri ve merak ettiğiniz diğer tüm soruları uzmanlara yöneltebilirsiniz.

YGS PUAN HESAPLAMA ROBOTU: http://egitim.hurriyet.com.tr/Exam/ygs.aspx