MedyaFaresi MedyaFaresi

YGS öncesi parasız eğitim pankartı!

FOTO GALERİ - Yüzbinlerce öğrencinin ter dökeceği YGS başladı. Sınav öncesi İstanbul Üniversitesi önünde protesto arbedesi yaşandı.

Eklenme: 24 Mart 2013 11:47 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 17:32

2013 YGS MANZARALARI FOTO GALERİ

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’nin (ÖSYS) ilk aşaması olan YGS bugün yapılıyor.

Saat 10.00’da başlayacak olan sınav için adaylar ve aileleri erken saatlerde sınav merkezlerinin önüne geldiler. İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Kampüsü’nde sınava girecek olan öğrenciler saat 09.00’dan itibaren kimlik ve güvenlik kontrolleri yapılarak, sınava girecekleri binalara gitmeleri için içeri alınmaya başladılar. ÖSYM, salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00’da hazır olmaları ve yanlarında sınav giriş belgesini bulundurmalarını istemişti. Sınava girecek olan adayların ve ailelerin heyecanlı oldukları görüldü. 160 dakika sürecek olan sınav tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) 167 sınav merkezinde, 100 bin 452 sınav salonunda tek oturumda yapılacak.

SINAV ÖNCESİ PARASIZ EĞİTİM EYLEMİ

Sınava İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde girecek olan Ceren Akarı adlı aday, hedefinin İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmak olduğunu ve bir yıl boyunca herkes gibi emek harcadığını söyledi. Babası Murat Akarı da kızının sınav için çok iyi hazırlandığını sınava İstanbul Üniversitesi’nde girecek olmasının kızı için bir şans olduğunu söyledi. Kızı dahil olmak üzere sınava girenlerin gergin olmasının aileleri de gerdiğini söyleyen baba Akarı, "Biz olabildiğince onlara bunu yansıtmamaya çalıştık. En iyi şekilde çocuklarımızı sınava hazırlamanın mücadelesi içinde olduk" diye konuştu. Öte yandan pankart açan ve "Parasız eğitim istiyoruz" şeklinde slogan atan iki kişi adayların ve ailelerin tepkisi nedeniyle polis tarafından kampüs çevresinden uzaklaştırıldı.

Sınav giriş belgesinin ön yüzünde ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunan adayların sınavı geçersiz sayılacak. Adaylardan, sınava giriş belgesinin yanı sıra nüfus cüzdanı veya pasaport gibi tanıtıcı kimlikleri de sorulacak. Hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç-gereç getirmemeleri gerekiyor. Sınav binaları ve salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecek. Kamera kayıtları, gerektiğinde kanıt olarak kullanılacak.

DHA