MedyaFaresi MedyaFaresi

Yerli haber kanallarının yeni sloganı: Son duyan siz olun!

Yerli haber kanalları, Tunus olayında olduğu gibi Mısır'da çıkan kargaşada da sınıfta kaldı!

Eklenme: 31 Ocak 2011 10:19 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 03:42
CNN International ekranı ikiye bölmüş, bir yandan Beyaz Saray Sözcüsü’nün basın toplantısını diğer yandan Kahire sokaklarından gelen son görüntüleri yayınlıyor.

Aynı anda El Cezire İngilizce yayınında hem yakılan iktidar partisi merkezinin görüntüleri var, hem de Kahire dışındaki olayların bilançosunu gösteren grafikler bildiriliyor. BBC World, New York, Londra ve çeşitli merkezlerden Mısır siyasetini bilen isimlerden yorumlar alıyor. Aynı anda Türkiye’deki haber kanallarına dönüyorum.

CNN Türk’te Saba Tümer, MFÖ’yü konuk etmiş, ekranda “MFÖ’den canlı performans” yazıyor. Performans canlı kaydedilmiş bu doğru ama program bant.

NTV mahallesinde de durum pek farklı değil. Bay J ve Geveze canlı programlarına devam ediyorlar. Aynı dakikalarda Habertürk’te Tılsımlı Gömlekler’den söz ediliyor. Mısır’da 30 yıllık bir rejimin sallandığı, sokağa çıkma yasağının tutmadığı bir gece ekranda yaşananlar bunlar. Şimdi NTV’ciler diyebillirler ki, “Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in açıklamasını biz de yayınladık.” Doğru, Habertürk ve CNN Türk onu da yapmayıp, alt yazılarla yetindiler ama bu NTV için yeterli değil.

Dünyanın önemli bütün haber kanalı markalarının canlı yayında olduğu bir saatte CNN Türk, Habertürk ve NTV ekranlarında bunlar vardı. Cuma akşamı olunca sloganlar değişiyor ve ‘ilk bilen’nin yerini son duyan siz olun mu alıyor?...

Asabi ADAM / STAR GAZETESİ