MedyaFaresi MedyaFaresi

Yerli Dizi Yersiz Uzun eylemi için dizi izleyicileri ne dedi?

Oyuncu, senarist ve set çalışanlarının katıldığı Yerli Dizi Yersiz Uzun sloganıyla Taksim'de gerçekleşen eylem için dizi izleyicileri ne düşünüyor?

Eklenme: 27 Aralık 2010 10:04 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 09:38
İşte Dizifilm'e gelen izleyici yorumlarından bazıları;

Bence son derece mantıklı bir eylem olmuş.
Diziler normal de 8'de başlıyor. Ortalama 45-60 dk özet, ve daha sonra yeni bölüm başlıyor ve bu 2buçuk saat gibi bir süre oluyor.

Avrupa ve Amerika kriterlerinde maximum dizi süresi 45 dakika. Minumu dizi süresi 25 dakika. Neden peki? Çünkü insanları sıkmamak için..
Ve, genel de İngiltere ülkesi, dizileri 13 bölüm falan yapıyor buda mantıklı aslında.
Avrupa ve Amerika kriterleri ise, 1 sezon bölümü 20-22 veya 25 bölüm civarı yapıyorlar asla 1.sezonda 50. bölüme cıkmıyorlar..

Maximum 90-100 dk bir diziyi yetiştirebilmek için ortalama 16-25 saat çalışıyorlar. Bu insanın hem beden ruhunu, hem de kendi ruhunu yorar..

***

İzleyici her zaman için ''Off çok kısa sürdü yaa!'' der... Halbuki bir sinema filmi süresinde çekilir neredeyse bütün bölümler.Ne denilir ki...Daha insani şartların sağlanılması, az ama öz, herşeyin tadında olduğu bölümler izlemeyi isteriz...

***

Bence geç bile kalındı bu eylem için..
Umarım bu eylem sayesinde artık birşeyler değişir belki birden 45 dakikaya düşemez ama biryerdende başlamak lazım...
Her yönden kötü bir durum bence bu... Hem oyuncular çok fazla yıpranıyor ve kaliteli bir iş çıkmıyor ortaya hemde biz izlerken 90 dakika yapabilmek adına kimi zaman bazı saçmalıkları izlemek zorunda kalıyoruz...
Özellikle teknik ekip, onlar oyunculardan daha fazla çalışıyor yoruluyor.Umarım artık yersiz uzun diziler izlemeyiz.

***

Çok yerinde bir karar olur 45 dakikaya düşürülmesi... içerik güçlendirilip süre kısaltılmalı bencede... her bölüm bir sinema filmi uzunluğunda oluyor, her hafta yeni bölüm yayınlandığı düşünülürse oyuncuların işi çok zor... umarım sonuç verir bu eylem...

***

Bende onaylıyorum

Çünkü diziler gerçekten çok uzun ve kısa dahi olsa 10-15 dkda bir reklam veriyorlar

1 saat özet vermektense 45 dk dizi verirler daha iyi olur bizlerde hiç değilse uzun saatler boyunca özetin bitmesini bekliyip dizinin 2 saat boyunca aralıklı reklamlarla beklemektense 45dkda 2 kere reklamla bekleriz

***

Ben daha önce fikrimi belirtmiştim ama yine belirteyim.

Bu eylemler set işçileri için güzel bir düşünce, destekliyorum da...En azından bizim de daha kaliteli diziler izlememiz açısından çok iyi olur. Gereksizce, uzatılan sahneler, saçma sapan karakterler izlememiş oluruz.

Ama eğer dizi süreleri düşerse, oyuncuların, yönetmenlerin, senaristlerin aldıkları yüksek ücretler de düşürülsün. Çünkü bu ülkede gece gündüz çalışılan tek sektör dizi sektörü değil. Üstelik bu kadar yüksek ücretler de söz konusu değil diğer sektörlerde...O yüzden her şey adil olmalı.

veya set işçilerine de aynı miktarlarda para verilmeli. Yönetmeni, oyuncusu, senaristi 30 - 40 bin alırken, işçisi 800 - 900 tl ya da 1000 -15000 almamalı...

***

Bu eylemi set iscileri icin destekliyorum, yoksa bölüm basi cebine milyarlari koyan oyuncular icin degil.Dizilerin sürelerinin 45 dakika düsürmesi konusunda haklilar ama bu bunun icin daha iyi calisma sartlari, istiyoruz diyip calisma sartlarini bahane olarak sunmalari bence cok sacma. Sette tas atip kolunuz mu yoruluyor (set iscileri haric)siraniz geldiginde sahnenisi oynayuyorsunuz. ha bunun icin saatlerce bekliyoruz diyorsaniz ,bende karda kista ,günesin altinda saatlerce durup isini yapan emekcilerin oldugunu söylerim ozaman Gülü seven dikenine katlanir.

Bir hammal düsününki sirtinda yük tasiyor sabahtan aksam kadar ve eve götürdügü para 3 kurus. ayni sekilde bir gündelikci sabahtan akasama kadar calisiyor eve götürdügü para 3 kurus ve bu insanlarinda sigortasi yok, ama sanatcilarin bölüm basi aldiklari para , gündelikcinin ,hamalin kzandigi paranin kac kati.. Bölüm basi 40-50 binlara alip ,lüx evlede yasayip son model arabalara binmeyi, cocuklarinizi özel okullarda okutmayi ,yazin o ülke senin bu ülke benim tatil yapmasini biliyorlar ama. bir isci, bir memur, emekci.... bunlarin hangi birini yapiyor acaba?


son olarak eger calisma sartlarindan mennun degillerse ,onlara ZONGULDAK MADEN OCAKLARINDA CALISMALARINI TAVSIYE EDIYORUM. ordaki calisma sartlari ölüm korkusu yasamadan daha güzel ve saglikli bir sekilde saglaniliyor ve ayrica orda alinan ücret oyuncularin aldiklari ürretlerin 10 kati!!!!!