MedyaFaresi MedyaFaresi

Yeni Zelanda'da iki camide katliam! Ölü sayısı 49'a çıktı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Cuma namazı sırasında düzenlenen korkunç saldırıda 49 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi de yaralandı.

Eklenme: 15 Mart 2019 11:24 - Güncelleme: 15 Mart 2019 11:26

Saldırının ardından bölgede okullar tatil edildi, halkın camilerden uzak durması istendi. Saldırıya ilişkin 3'ü erkek 1'i kadın 4 kişi gözaltına alındı.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde okullar tatil edildi, halkın camilerden uzak durması istendi. Başbakan Jacinda Ardern, "Bugün ülkemizin en karanlık günlerinden biri" dedi. Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin yaptığı açıklamada, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığını kaydetti.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

49 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Başbakan Jacinda Ardern, düzenlediği basın toplantısında "Bugün ülkemizin en karanlık günlerinden biri. Bu saldırı olan eşi görülmemiş bir şiddet eylemi" dedi. Başbakan Ardern, saldırıda 40 kişinin hayatını kaybettiğini, 48 kişinin de yaralandığını duyurdu. Yeni Zelanda polisi ise ölü sayısının 49'a yükseldiğini duyurdu

YENİ ZELANDA POLİSİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile Christchurch’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, Christchurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kapatılacak. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız." ifadelerine yer verdi.

"SİYAH GİYİNMİŞ BİR ADAM..."

Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti.

ÖLEN VEYA YARALANANLAR ARASINDA TÜRK YOK 

Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin yaptığı açıklamada, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığını kaydetti.