MedyaFaresi MedyaFaresi

Yeni Zelanda katliamcısı bir süre Türkiye'de bulunmuş

Reuters, Yeni Zelanda'daki cami katliamı failinin geçmişte bir süre Türkiye'de bulunduğunun belirlendiğini söyledi.

Eklenme: 15 Mart 2019 22:44 - Güncelleme: 16 Mart 2019 00:19

Reuters'ın son dakika haberine göre Yeni Zelanda'daki teröristin geçmişte bir süre Türkiye'de olduğu belirlendi. "Terörist saldırısının şüphelisinin Türkiye bağlantıları araştırılıyor" denildi.

Reuters haber ajansının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre, Yeni Zelanda'yı kana bulayan terörist Brenton Tarrant daha önce Türkiye'de bulunduğu belirlendi. Saldırganın Türkiye'deki bağlantıları araştırılıyor.

Öte yandan saldırganın Türkiye dışında Asya, Afrika ve Avrupa'da başka ülkeleri de ziyaret ettiği de belirtiliyor.

KATİLİN TÜRKİYE'YE GİRİŞ ANI

TRT World'ün haberine göre 49 kişinin cuma namazı kılarken katledildiği terör saldırısının faili terörist 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye'ye giriş yaptı. TRT World saldırganın Türkiye'ye giriş yaptığı ana dair fotoğraf da yayınlandı.

49 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

28 yaşındaki Tarrant, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye yönelik silahlı saldırı gerçekleştirmişti. Saldırıyı Facebook üzerinden canlı yayınlayan Avustralya vatandaşı cani, 49 kişinin ölümüne neden olarak Yeni Zelanda tarihinin en büyük terör eylemini gerçekleştirmişti. Olayın ardından Yeni Zelanda polisi aralarında Tarrant'in da olduğu 1'i kadın 4 kişiyi gözaltına aldı.

Etiketler : katliam, yeni zelanda