MedyaFaresi MedyaFaresi

Yeni Şafak yazarından bomba iddia: Hakan Fidan...

Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi,  MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Dişişleri Bakanlığı'na getirilebileceğini yazdı. Selvi ayrıca Fidan'ın 2015 seçimlerinde milletvekili adayı olmaya hazırlandığını iddia etti. 

Eklenme: 26 Ağustos 2014 09:46 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 09:18


Başbakan adayı Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni hükümetin kimlerden oluşacağı merak konusu oldu. AK Parti kulislerini yakından takip eden hükümete yakın isimlerden Selvi, bugünkü köşesinde çarpıcı kulisler aktardı. İşte o yazıdan bir bölüm:
 
"İki kritik nokta var. Biri ekonomi yönetimi, diğeri Dışişleri. Ekonomi yönetiminin Ali Babacan'ın kaptanlığında devam etmesi bekleniyor.
Dışişleri'ne ise Davutoğlu'ndan sonra kimin geleceği önemli? Başbakanlık için Davutoğlu'nun tercih edilmesinin kişisel başarılarının yanı sıra iki önemli nedeni daha vardı.
 
1-İslam dünyasına olan ilgisi
 
2-Paralel yapı ile mücadele.
 
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olunca AK Parti hiçbir hafıza sorunu yaşamadı. Çünkü Ahmet Davutoğlu vardı.
 
Ahmet Davutoğlu bu kez aynı sorunla karşı karşıya. Kendisinden sonra Dışişleri'nde bir hafıza sorunun yaşanmaması gerekiyor. Ayrıca Başbakan Davutoğlu'nun geriye dönüp bir de Dışişleri Bakanlığı yapmasına gerek kalmamalı.
 
Dış politikanın sahadaki en büyük uygulayıcılarından biri MİT Müsteşarı Hakan Fidan oldu. Hakan Fidan döneminde MİT eski kabuklarını kırdı, hükümetin dış politikasının sahadaki operasyonel gücü olarak hareket etti.
 
Hakan Fidan aynı zamanda çözüm sürecinin en kilit ismiydi. Öcalan'la görüşmeleri bizzat kendisi yürüttü.
 
Davutoğlu'nun Başbakan olmasındaki iki önemli nokta Dışişleri için de geçerli. Hem bu özellikler hem yukarıda saydığım nedenler Dışişleri Bakanlığı'nda Hakan Fidan ismini ön plana çıkarıyor. Buradaki en büyük soru işareti şu: Hakan Fidan MİT'in başından giderse ne olur?
 
DIŞ POLİTİKA TAKIM OYUNU
 
Dış politika bir takım oyunu. Davutoğlu'nun Başbakanlıkta kafasının rahat olması ve Dışişleri Bakanı-MİT müsteşarı olarak uyumlu çalışmaları da okları Hakan Fidan'a yöneltiyor.
 
Başbakan Erdoğan'ı devirmeyi hedef alan paralel darbenin düğmesine 7 Şubat MİT operasyonu ile basılmıştı.
 
Paralel darbe girişiminin hedefinde üç isim vardı.
 
Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan.
 
Erdoğan Cumhurbaşkanı, Davutoğlu Başbakan olurken Hakan Fidan'ın da siyasi bir kimlik kazanmasıyla paralelle mücadelede önemli bir rövanşın alınması sağlanacak.
 
Ayrıca Hakan Fidan çözüm sürecinin kilit bir ismi ve İslam dünyasına yönelik birçok başarılı operasyonda perde arkasında bir isim olması nedeniyle onun dışişleri bakanlığı görevine getirilmesiyle birlikte buradaki hafıza da bir eksiklik yaşanmayacak.
 
Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanlığı görevine gelmesiyle birlikte, çözüm iradesi ve paralelle mücadele bürokrat seviyesinden, bakanlık seviyesine yükseltilmek suretiyle güçlendirilmiş olacak.
 
MİT'İN BAŞINA İÇERİDEN İSİM
 
Diğer yandan Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanı olduğu süreçte, MİT'teki geçişin de daha sağlıklı yönetileceği düşünülüyor.
 
Bu arada Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı olursa MİT'in başına dışarıdan değil, içeriden bir ismin geleceği söyleniyor.
 
Bir kulis bilgisi daha aktarayım. MİT Müsteşarının 2015 seçimlerinde milletvekili adayı olmaya hazırlandığı söyleniyor. Yani Hakan Fidan MİT'in başından her halükarda ayrılacak.