MedyaFaresi MedyaFaresi

Yeni Şafak yazarı: Gençler gidiyor, gidenler dönmek istemiyor...

Yeni Şafak yazarı Özlem Albayrak, Türkiye’nin bir ‘beyin göçü’ sorunu olduğunu belirterek ve bunun orta vadede ülkeye ‘büyük zarar’ vereceğini belirtti.

Eklenme: 16 Ağustos 2019 19:29 - Güncelleme: 16 Ağustos 2019 18:39

Yeni Şafak yazarı Özlem Albayrak, Türkiye’nin bir ‘beyin göçü’ sorunu olduğunu belirterek ve bunun orta vadede ülkeye ‘büyük zarar’ vereceğini belirterek, “Gidenlerin gitme nedenlerinin başında ise iki başlık geliyor, birincisi Türkiye’de ifade özgürlüğünün olmadığının düşünülmesi, ikincisi ise kariyer ve iş bulma konusundaki umutsuzluk.

İlk maddeye baktığımızda, evrensel hukuk kurallarıyla çelişen gözaltı ve tutuklamaların Türkiye’de ifade özgürlüğü düşüncesini sakatladığı ortada” yorumunda bulundu.

Yeni Şafak gazetesinin bugünkü nüshasında yer alan yazısında Albayrak, kariyer ve iş bulma konusundaki umutsuzluğun da gençlerin göç nedenlerindeki ikinci en yüksek faktör durumunda olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Gençler hayallerinin torpile takılacağından endişe ediyorlar. Adamcılık ve kayırmacılığın çok yaygın olduğunu düşünüyor, eşit rekabet koşullarında iş bulabileceklerine inanmıyorlar. Yıllarca emek sarf ederek hak ettiği bir mevkiye gelmelerine, siyasi görüşlerinin ya da yaşam tarzlarının engel olacağını ve liyakatsiz başkalarının kayırılacağını düşünüyorlar.

Ayrıca, haksızlığa uğradıklarında haklarını arayabileceklerine yönelik bir inançları da yok, adalete inanç da yok. Bu çok karamsar tablonun gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ise artık mühim değil, zira insanlar hayatlarını tamamen değiştirerek göçmeyi düşünecek denli bu düşünceyle sarmalanmış durumdalar.”

Kayırmacılık konusunda gençlerin haksız olmadığını belirten Albayrak, devletin çok geç olmadan genç göçünün önüne geçmesi gerektiğini söyledi.