MedyaFaresi MedyaFaresi

"Yeni Şafak işsiz gazeteciler için bir liman!!!" En sessiz medya patronu ilk kez konuştu!

Yeni Şafak 14. yılını kutluyor. Gazetenin imtiyaz sahibi Ahmet Albayrak ise ne ekranlarda, ne gazete sayfalarında görünmeyi seviyor. İşte en sessiz medya patronu Albayrak'ın gazetesi ile ilgili açıklamaları.

Eklenme: 30 Nisan 2008 17:07 - Güncelleme: 22 Mart 2016 13:22
Albayrak Grubu'nun temelleri babanız Hacı Ahmet Albayrak tarafından 1952 yılında atıldı. İnşaat sektörüyle başlayan serüveninize bugün birçok sektörde faaliyet göstererek devam ediyorsunuz. Klasik anlamda bir 'aile şirketi.' Siz diğer kardeşlerinizle birlikte grubu bir aile şirketi olarak yönetmeye devam ediyorsunuz. Aile şirketi olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Grubumuzun temeli, babam Hacı Ahmet Albayrak tarafından 1952 yılında atıldı. Bakıldığında dünyadaki şirketlerin büyük bir çoğunluğu zaten aile şirketidir. Bütün bu aile şirketlerinden bizi farklı kılan ise aile üyelerimiz arasındaki uyumun çok gelişmiş olması. Aile şirketi olmanın birçok avantajı var. Kardeşlerin bir arada olmasının verdiği bir güç var. 6 kardeş ve babam 7 kişi, gece gündüz demeden çalışıyoruz. Kardeşler arasındaki itimat, birlik ve beraberlik çok önemli ve bizim ailemizde bu ortam ziyadesiyle var. Altı kardeş birlik içerisinde oluşumuzun bugünlere gelmemizde etkisi büyük.

HACI BABA, EVLATLARINI ÇOK İYİ ANLIYOR

Karadenizli ailede baba her zaman büyük saygı görür ve genellikle babaların dediği olur. Babanız Hacı Ahmet Albayrak hala işin başında. Peki, Albayrak Grubu'nda karar alma süreci nasıl işliyor?

Çocuklarını çok iyi anlayan bir baba. Hiçbir zaman kardeşlerin ortak kararlarına itiraz etmez. Çoğunluk ne derse o olur. Ama bazı konular vardır ki Hacı Baba'nın prensipleri dışına çıkamayız. Genellikle Hacı Baba alınan kararların çoğunu zaten onaylar. Grupta kararlar genelde oybirliğiyle çıkar.

Geçen yıl Albayrak Grubu'nun 55. yılı kutlamaları büyük bir kampanyaya dönüştürüldü. Peki, bu yılı katarsak 56 yıllık grup geçmişini değerlendirdiğinizde gelinen noktayı başarılı buluyor musunuz?

Daha başarılı olabilirdik. Ama Türkiye'nin şartlarına göre yine de ortada büyük bir başarı bulunuyor. Ülkemizin büyümesine paralel bir büyüme gerçekleştirdik.

Şimdiye kadar keşke şu alana yönelseydik, şu sektöre girseydik diye pişmanlıklarınız oldu mu?

Hiç böyle bir pişmanlığımız olmadı. Biz cesur bir grubuz. Yeni sektörlere girerken gösterdiğimiz cesaret sayesinde bugün birçok alanda faaliyet gösteriyoruz. Bu yüzden gözümüze kestirdiğimiz bütün sektörlerde zaten varız. Girdiğimiz her sektör isabetli oldu. Bir sektöre girip de başarısız olduğumuz bir durum söz konusu değil.

Albayrak Grubu başta inşaat olmak üzere sanayi, lojistik, hizmet, medya alanlarında faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki dönemde grubun faaliyet alanında bir genişleme söz konusu mu? Grup, özellikle son dönemin yıldız sektörleri arasında gösterilen enerji alanında yatırım yapacak mı?

Turizm sektöründe de yatırımlarımıza başladığımızı göz önünde bulundurursak Albayrak Grubu 6 sektörde 25 civarında şirket ile faaliyet gösteriyor. Agresif bir büyüme politikası gütmüyoruz. Öncelikli hedefimiz, varolduğumuz sektörlerde pazar paylarımızı ve karlılığımızı artırmak. Ancak stratejik önem taşıyan bazı sektörlere ilgimiz var. Enerji sektörü de bunlar arasında. Enerji yatırımlarıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

HALKA ARZLARI ÖNEMSİYORUZ

Geçtiğimiz günlerde de Albayrak GYO'nun halka arz ile ilgili çalışmalara başladınız. Albayrak GYO ile sektördeki hedefiniz neler?

Albayrak GYO grubumuzun halka arz edilecek ilk şirketi olacak. Önümüzdeki dönemde diğer şirketlerimizden de halka arzlar planlıyoruz. Bu halka arz ile birlikte gayrimenkul sektöründeki büyümemizi artırmayı hedefliyoruz. Halka arz sonrası oluşacak kaynaklarla inşaat sektöründe yeni yatırımlar planlıyoruz.

Orta ve üst gelir düzeyine yönelik konutlar yapıyorsunuz. Alt gelir seviyesindekilere de konut yapmayı planlıyor musunuz?

Şu anda dargelirliler için konut üretimini TOKİ, KİPTAŞ gibi kamu kurumları zaten yapıyor. Dargelirli birçok kişi bu kuruluşlar sayesinde daire sahibi oldu ve olmaya da devam ediyor. Dargelirliyi daire sahibi yapabilme konusunda bu kuruluşlardan daha iyi bir başarı gösterebilme imkânımız yok. Albayrak İnşaat olarak orta ve üst gelir düzeyine hitap edecek konutlar üretmeye devam ediyoruz.

Albayrak Grubu'na ilişkin bazı çevrelerce kimi zaman "İktidara yakın olduğu için destek görüyor" iddiaları ortaya atılıyor. Bu değerlendirmeye katılıyor musunuz? AK Parti iktidarıyla ilişkinizin düzeyi nasıl? Bu tür söylentiler bir yana iktidara yakın gözükmek bir grup için sadece avantaj mı yaratır, yoksa kimi zamanlarda ciddi dezavantajlara da yol açabiliyor mu?

Yakınlıklarımızdan dolayı hiçbir zaman herhangi bir talepte bulunmadık ve herhangi bir destek görmedik. Bu tarz yakıştırmaların zaman zaman işlerimize olumsuz yansımaları bile olmuştur. Albayrak Grubu bütün iktidarlar döneminde ülkenin büyümesi ölçüsünde büyümesini sürdürmüştür. Albayrak Grubu'nun başarısı Türkiye'nin başarısıyla orantılıdır. Ülkemiz büyüdükçe biz de büyüdük ve büyürüz.

Özelleştirilecek şirketlerle ilgili çalışmalarınız var mı?

İçinde bulunduğumuz ihale süreçleri var. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde özelleştirmeler olursa bunlarla ilgileniriz.

Günümüzde artık şirketler halkla ilişkilerde sporun yanı sıra kültürel etkinliklere yaptıkları katkılarla anılıyor. Sosyal sorumluluk projesi olan bu tür projelere katkınız neler? Albayrak Vakfı ve Albayrak Spor Kulübü'nün yanı sıra bu yönde farklı çalışmaları görebilecek miyiz yakında?

1992 yılından beri Albayrak Spor Kulübümüz var. Binlerce gence kötü alışkanlıklara kapılmasınlar diye spor imkânı sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda amatör sporları destekliyoruz. Albayrak Vakfı ile eğitim, kültür, çevre konularında faaliyetler ve sosyal yardımlarda bulunuyoruz.

YENİ ŞAFAK'IN VARLIK SEBEBİ MİLLETE HİZMETTİR

Şimdi de gelelim Albayrak Grubu'nun Yeni Şafak ile tanışma öyküsüne. Bir gazete sahibi olma fikri nasıl gelişti?

1997'de Yeni Şafak ile basın alanına girmiş olduk. Devam ediyoruz, girdiğimiz için de çok iyi yapmışız. Yeni Şafak Gazetesi bizim bulunduğumuz binada kiracımızdı. O dönemde arkadaşlar gece gündüz çalışarak güzel bir gazete çıkarıyorlardı. Yeni Şafak'ın o dönemdeki sahipleri, yeni ortaklar alınması gerektiğini düşündüler. Yeni ortaklar arasına biz de girdik. Sonra diğer ortaklarımız ayrılmak isteyince gazetede hissedar biz kaldık.

İşadamının hedefi, işin doğası gereği para kazanmaktır. Oysa Türkiye'de gazete yayınlamak karlı bir yatırım aracı değil. Keza Yeni Şafak da diğer birçok gazete gibi çok para kazandıran bir yatırım enstrümanı değil. Gazete sahibi olmanın, sahiplerine farklı ve etkili olmak gibi bir katkısı olduğu doğru mu? Siz neden medya sektöründe yer almayı seçtiniz?

Biz basın alanına etkili olmak için girmedik. Para kazanmak amacıyla da girmedik. Bugüne kadar para kazanmadık gazeteden. Biz hizmet için girdik. Türk milletinin, bizim insanlarımızın doğru dürüst haber alması için girdik. Yani maksadımız millete hizmetti. İnsanlarımıza faydalı olmaktı. Bunda da başarılı olduk. Yeni Şafak Gazetesi'nin bir ağırlığı, yeri ve memlekete büyük hizmeti vardır. Yeni Şafak gibi gazetelerin çoğalması gerekiyor.

Yeni Şafak, TV Net… Albayrak Grubu'nun medya sektöründeki geleceği hakkında bilgi alabilir miyiz? Sektörde daha da büyümek gibi bir hedefi var mı grubun?

Medya sektöründe daha da büyümek grup olarak gelecek planlarımız içinde ciddi olarak yer alıyor. Hem Yeni Şafak hem de TV Net yeni yatırımlarımız ve yeni organizasyonlarımızla birlikte daha güçlü hale gelecek. Medyadaki çeşitliliğimizi de artırmayı hedefliyoruz.

YENİ ŞAFAK, SÜTUNLARI ELİNDEN ALINMIŞ GAZETECİLER İÇİN BİR LİMANDIR

Yeni Şafak, Topkapı'daki binada başlayan yayın hayatını halen yine kendine ait Bayrampaşa'daki binasında sürdürüyor. Gazetenin yeni merkezine taşınma süreci ne zaman tamamlanacak?

Bulunduğumuz sektörlerde büyüme hedeflerimize uygun olarak İstanbul'da bulunan 8 farklı ofisimizi tek bir çatı altında toplamaya karar verdik. Bu yıl sonuna doğru yeni bir plazaya taşıyoruz grup şirketlerimizi. Birlikteliğin getirmiş olacağı sinerjiyle daha verimli bir çalışma ortamı oluşturacağız.

Yeni Şafak'ın yayın ilkeleri neler? Ayrıca patron-yazar ilişkisi nasıl?

Dürüstlük birinci hedef. Yalan habere kesinlikle tahammülümüz yoktur. Elbette, olaylara, haberlere bir bakış açısı vardır Yeni Şafak'ın. Hiçbir gazete, mutlak manada objektif olduğunu söyleyemez. Yayın politikasını, gazetenin yayın yönetimi icra eder. Patronaj olarak gazeteye müdahale etmemiz söz konusu değil.

Biz tarafız, tarafımız da milletin tarafı. Halkın tarafındayız. Ülkenin tarafındayız. Yeni Şafak'ta yazarlarımıza hiçbir baskı olmamıştır. 28 Şubat'ta birçok gazeteci baskılar sebebiyle gazetelerinden ayrılmak zorunda kaldı. Nazlı Ilıcak, Mehmet Barlas, Cengiz Çandar. Bu yazarlara gazetemizin sayfalarını açtık. En ufak bir telkinde bulunmadık. Yönlendirici bir şeyler söylemedik. Biz, zor günlerin gazetesiyiz. Bizim liman sayfaları elinden alınmış gazetecilere açıktır.

Peki, o yazarları kadroya aldığınız için belirli çevrelerden baskı veya tehdit aldınız mı?

Tabii ki, zaman zaman üstü kapalı tehditler geldi. "Almasanız iyi olur. Yanlış yaptınız" diyenler oldu. Ama biz doğru bildiğimiz şeyi yaptık.

OPERASYONLARDAN ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKTIK

Peki, 28 Şubatzede yazarlara Yeni Şafak'ın sütunlarını açtığınız için diğer işlerinizde sıkıntı yaşadınız mı?

O dönem ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Şimdiki Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan cezaevinde girdikten 10-15 gün sonra bizim şirketlerimize baskınlar yaptılar. Bizleri gözaltına aldılar. 1 hafta boyunca Organize Şube'de kaldık, sonra hakim karşısına çıktık. Bütün evraklarımızı didik didik ettiler. Operasyondan, alnımızın akıyla çıktık. Bizi serbest bıraktılar.

2001'de (11 Eylül saldırılarından bir gün sonra) yeniden bir operasyon başlattılar. 11 Eylül birinci, Albayrak ailesine ve Yeni Şafak'a düzenlenen operasyon ikinci gündem oldu. 50-60 çalışanımızı ve kardeşim Mustafa'yı gözaltına aldılar. İşkenceler yaptılar. AK Parti o zaman henüz kurulmamıştı. 10 gün sonra kuruluş toplantıları vardı, o çalışmaları engellemek ve Tayyip Erdoğan'ı suçlayacak bir şey bulmak için bize büyük baskı yaptılar. Gazeteye 20-30 kişilik ekiplerle baskın yaptılar. Kardeşimin çocuklarını evden yoldan toplayıp Emniyet'e götürdüler. 3-4 yaşındaki çocukları rehin alıp bizlere karşı onları kullandılar. 80 yaşındaki babamı ve annemi gece defalarca kaldırıp evi aradılar. Evimize günde 3-5 kere baskın yaptılar. Sırf soy ismi Albayrak olan ama bizimle hiçbir akrabalığı olmayan kişilere işkence yaptıkları bir dönem oldu. Çok şükür bütün bu yıldırma, karalama operasyonlarından alnımızın akıyla çıktık.

İNSAN HİÇBİR ZAMAN GÜCÜNE GÜVENMEMELİ

Ama bize yapılan bu haksızlık karşısında öyle bir durum oldu ki, sonunda Allah bunların hepsini bertaraf etti. Tasfiye oldular. Bu da milletimizin dualarındandır. Yaptıkları kötülükler yapanların yanında kalmadı. Kalmamıştır. İnsan hiçbir zaman gücüne kuvvetine güvenmemeli.

Yıllar sonra bir gün Esenboğa Havaalanı'nın VIP salonunda şirketlerimize baskınların yapıldığı dönemin başbakanı olan kişiyle karşılaştım. Tek başınaydı. Yanında kimse yoktu. Hala da öyle. Herkese tavsiyem; ayaklarını yere sağlam basmaları, makam mevki geçicidir.'

TRABZONSPOR'A HER ZAMAN HİZMET EDERİZ

Gazete ortaklarından olan kardeşiniz Nuri Albayrak, yakın döneme kadar Trabzonspor'un başkanlığını üstlendi. Nuri Bey, başkan adaylığı kararını alırken kardeşlerinin görüşlerini aldı mı? Albayrak kardeşler olarak adaylık konusunda Nuri Bey'i desteklediniz mi?

Nuri, Trabzonspor'a başkan adayı olmak istedi. Bu iş zor bir iş. Hele şu ortamda Trabzon gibi bir yerde bunu yapmak çok zor. Trabzon insanı tez canlıdır, anında başarı bekler. Futbolda başarı zor. Bu yüzden ben çekimserdim. Ailece yaptığımız istişareler sonucunda aday olmasına karar verdik ve başkan seçildi. Başkanlığı bırakması konusunda ise hiçbir zorlama olmadı. Oturduk, birlikte karar verdik. Aday olmamasını kararlaştırdık. Ancak biz elimizden geldiği kadar Trabzon'a yardımcı olacağız. O dönemde başlatılmış bir Trabzonspor tesisleri var. Kanuni altyapısı hazırlandı ancak işler yavaştan yürüyor. Bu projenin başarıyla sonuçlandırılmasını istiyoruz. Hiçbir karşılık beklemeden, tesislerin yapılması ve hizmete sunulması için her türlü katkıyı yapacağız.

Sayın Albayrak, yoğun bir koşuşturma içinde olduğunu biliyoruz ve gözlemliyoruz. Peki, özel vakitlerinizde ne yaparsınız? Ev dışında kafanızı dinlemek için tercih ettiğiniz bir mekân var mı?

En büyük eğlencem yine işimdir. Hafta sonları bile çalışmayı tercih ederim. Dinlenmek için fazla zamanım olmuyor. Tatil için genelde Trabzon'a giderim. Memleketinde insan kendini daha iyi hissediyor.

ESKİDEN OLSAYDI PİYASALAR SARSILIRDI

Son olarak dünyada yaşanan global kriz bir yana içeride kapatma davası sonrası estirilen siyasi belirsizlik havasını göz önüne alarak genel bir ekonomi değerlendirmesi yapar mısınız? Sizce önümüzdeki iki yılda Türkiye ekonomisinin gidişatı nasıl olacak?

Bizim ekonomimiz çok güçlü. Krizler ülkemizde kimi çevrelerin beklediği kadar kötü bir etki yaratmadı. Eski dönemler olsaydı altüst olurdu piyasa. Şu anda bir sıkıntı var tabii. Ama ekonomimiz güçlü. Bundan sonra da ekonomiyi bu kriz vurmaz. Bu şekilde geçecek. Ayrıca muhalefet AK Parti'ye çalışıyor. Öyle tahmin ediyorum, olaylar milletimizin lehinde gelişecek. Hem demokrasinin hem de ülkenin önü daha da açılacak. Buna inanıyorum

YENİ ŞAFAK

Etiketler : yeni şafak