MedyaFaresi MedyaFaresi

Yeni Akit'ten saldırı açıklaması! Kasıtlı yapılıyor...

Yeni Akit Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu dün yapılan saldırı ile ilgili soruları yanıtladı.

Eklenme: 12 Ocak 2013 12:21 - Güncelleme: 31 Mart 2016 11:28

Dün saat 23:00 sıralarında Yeni Akit gazetesinin İstanbul’un Bağcılar semtindeki matbaasına kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi.

Yeni Akit Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu dün yapılan saldırı ile ilgili trthaber.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Olay nasıl gerçekleşti?
Dün gece saat 21:30 eve gittim. Biraz sonra arkadaşlar aradı ve saldırının yapıldığını öğrendim. Matbaanın geniş bir bahçesi var. 4 adet güvenlik kameramız mevcut. Ancak saldıranlar ölü noktalardan bombaları atmışlar. Saldırganların kameralara arkaları dönük. Yani profesyonelce yapılmış bir saldırı. El yapımı bombalarla saldırmışlar. Bombaların içerisine çivi de yerleştirilmiş.

Bu saldırıyı kim ya da kimler yapmış olabilir?
"Terör konusunda sergilediği ilkeli ve dik duruşuyla dikkat çeken Yeni Akit gazetesi hainlerin hedefi oldu. Son dönemlerde terör sorununun çözümü için yapılan görüşmelerle ilgili süreçten yana net bir tavır koyduk. Yeni Akit gazetesi, PKK’ya karşı net tavrı ile biliniyor. Bu sorunun çözümünde bu görüşmelerin etkili olacağını düşünüyoruz. Barış görüşmelerinden rahatsız olan kesimlerin, yayınlarımızdan dolayı, ikaz mahiyetinde bir saldırısı olduğunu düşünüyorum.

Saldırı öncesi tehdit edenler oldu mu?
Hayır olmadı.

Daha önce bu tür saldırılar olmuş muydu?
Matbaamız 28 Şubat döneminde kaleşnikofla tarandı. Saldıranlar kaleşnikofu da oraya bıraktı. Bu derin devletin bir mesajıydı. Yine bir defasında bahçeye paket içerisinde el bombası konulmuştu.

Kasıtlı Yapılıyor
Karahasanoğlu, diğer medya kuruluşlarında yapılan saldırının, "Yeni Akit matbaasında patlama" şeklinde vermesini kast ederek, bunun patlama değil, menfur bir saldırı olduğuna vurgu yaptı. Karahasanoğlu, "Kasıtlı olarak böyle görüyorlar ya da bunu haber olarak görmemeyi tercih ediyorlar." dedi.

Mustafa Karahasanoğlu, saldırının hemen sonrasında Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın matbaayı ziyaret ettiğini, birçok sivil toplum kuruluşundan ve okuyuculardan geçmiş olsun telefonu geldiğini belirtti.
 
Trt Haber