MedyaFaresi MedyaFaresi

Yeni Akit'in manşetine tepki

Radikal'in haberine göre, Yeni Akit gazetesinin, bugünkü manşetinde Soma'da facianın yaşandığı madenin sahibini kast ederek, "O patronun damadı Yahudi" ifadesini kullanması büyük tepki çekti.

Eklenme: 20 Mayıs 2014 17:40 - Güncelleme: 03 Mart 2016 21:54

301 işçinin hayatını kaybettiği facianın yaşandığı madeni işleten Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan’ı hedef alan Yeni Akit gazetesinin, bugünkü 1. sayfasında yer alan “O patronun damadı Yahudi” manşeti sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri oldu.Sabah saatlerinden itibaren özellikle Twitter’da en çok konu edinilen bu manşete tepki büyüktü. 

Soma faciasının yaşandığı madendeki ihmal iddiaları nedeniyle zaten büyük tepkiyle karşı karşıya olan Alp Gürkan’ın, ‘damadının Yahudi olması’ gibi bir noktadan eleştirilmesine tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, gazetenin ‘nefret söylemi’ kullandığını vurguladı. 

Yeni Akit’in, “Kızı Nazlı’yı Yahudi’ye vermiş”, “Yahudi aşığı paralel medya”, “Yahudi olduğu ortaya çıktı” gibi nefret söylemi kapsamına giren ifadelerle dolu birinci sayfasına sanat, siyaset ve medya camiasından da tepki gösterildi. 

İşte Twitter'da Yeni Akit Gazetesi'nin manşetine gelen tepkiler: 

servet kocakaya ‏@servetkocakaya 
Akit gibi gazetelerin hala yoluna devam etmesinin bir tek anlamı var: Bu ülkede ırkçılık ve inanç düşmanlığı gayet normal ve suç değil! 

Mustafa Akyol @AkyolMustafa 
Akit gazetesinin çirkin anti-Semitizmini bizim kınamamız yetmez. Başta Başbakan, iktidar çevreleri de kınamalı. 

Hakan Demir @suyorumcusu 
Biri Soma'da darbe girişimi arar, biri patronun damadı yahudi der, beriki bakanın gömleğini anlatır. Adamların medya tam bi sefiller korosu. 

Selale Kadak @selalekadak 
Medyadaki ırkçı, ayrımcı nefret söylemi utanç verici. Yüz karası! 

Ruşen Çakır @cakir_rusen 
Her türlü ayrımcılık, özellikle Irkçılık tiksindirici... 

Ümit Alan @umitalan 
Akit gazetesi eskiden AKP 'nin alter-ego'suydu ve o haliyle sadece sevimsizdi. Bugün kendisi (egosu) oldu. Şimdi her şey net ama tehlikeli.
(Radikal)