MedyaFaresi MedyaFaresi

Yazın modası Brezilya fönünde kanser riski!

ABD'deki California Üniversitesi'nden bilim insanları uzun süre düz saçlara sahip olmak için tüm dünyada kadınların uyguladığı bir yöntem olan Brezilya fönünün kansere yol açabileceğini açıkladı.

Eklenme: 29 Temmuz 2013 17:53 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 22:20

 Saç düzleştirme uygulamasını inceleyen bilim insanları, Brezilya fönü uygulandığı sırada kuaförlerde havada kansere neden olduğu bilinen "formaldehit" adlı kimyasalın yüksek oranlarda bulunduğunu tespit etti.

Hürriyet 'ten Birce Bora'nın haberine göre ABD 'de kuaförlerde kullanılan ürünlerde sadece yüzde 0,1 oranında formaldehit bulunmasına izin verilirken, Brezilya fönü için kullanılan ürünlerde tam yüzde 12 oranında bu kanserojen maddeden bulunuyor.

California Üniversitesi Kamu Sağlığı Merkezi'den Michelle Stewart araştırma sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada, "Araştırmamız gösterdi ki gerekli kontroller yapılmadan, uygun bir havalandırma sistemi kurulmadan yapılan Brezilya fönü uygulamaları insanları yüksek oranda kanserojen maddeye maruz bırakıyor" dedi.

2005 yılında Brezilya'da ortaya çıkan "Brezilya fönü" kısa zamanda tüm dünya kuaförlerinde uygulanan bir prosedüre dönüştü.

Jennifer Aniston ve Kim Kardashian gibi ünlüler tarafından da tercih edilen Brezilya fönünün nasıl keşfedildiği ise net olarak bilinmiyor. Fabrikalarda yünü düzleştirmek için kullanılan formaldehitin, saçları da düzleştirdiğinin deneme yanılma yöntemiyle keşfedildiğine inanılıyor.
 

JENNİFER ANİSTON VE SEVGİLİSİNİN NOEL TATİLİ.. FOTO GALERİ

YILIN EN SEKSİ KADINI JENNİFER ANİSTON.. FOTO GALERİ

JENNİFER ANİSTON KIRMIZI BİKİNİSİYLE GÖRÜNTÜLENDİ.. FOTO GALERİ

 

İŞTE KİM KARDASHİAN'IN TATİL FOTOĞRAFLARI! FOTO GALERİ

 

KİM KARDASHİAN'DAN STRİPTİZLE ERKEKLİK TESTİ!.. VİDEO

KİM KARDASHİAN'IN ÇIPLAK YOGA VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN..

HAMİLE KARDASHIAN TEKNE TURUNDA FOTO GALERİ

Kardashian'dan hamile göbeği fotoğrafı!... FOTO GALERİ