MedyaFaresi MedyaFaresi

Yavuz Bingöl: Onlar da Erdoğan’ın annesine küfretti

Yavuz Bingöl: Sokaklarda, ölmüş annesine küfredildiği zaman ertesi gün o da Berkin Elvan'ın annesini yuhalattı.

Eklenme: 03 Aralık 2014 09:34 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 19:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak kaçak Saray’a gitmesi nedeniyle eleştirilen Yavuz Bingöl, Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a konuştu. 
Bingöl, “Sokaklarda, ölmüş annesine küfredildiği zaman ertesi gün o da Berkin Elvan’ın annesini yuhalattı” diyor.
İşte o röportaj:
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlerine katıldınız.
En son Başbakan Davutoğlu’nun Dersim gezisinde yer aldınız. Size bu nedenle tepki gösterenler var. Ne diyorsunuz bu tepkilere?
YAVUZ BİNGÖL: Küfür ve hakaret edenleri umursamıyorum. Yakınlarımdan, yakın çevremden, yıllardır arkadaşlık yaptığım insanlardan gelen eleştirileri ciddiye alıyorum.
*
Ne diyorlar size? “Niye gittin” mi diyorlar?
YAVUZ BİNGÖL: Evet, genelde böyle diyorlar. Çünkü Gezi’den sonra ülke, siyah ve beyaz diye ikiye bölündü. Gri kısımlarda dolaşan kalmadı.
Siz Gezi’den sonra oluşan kutuplaşma iklimini kırmak için mi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan Davutoğlu’nun davetlerine katıldınız?
YAVUZ BİNGÖL: Evet… Kutuplaşmanın ya da gerginliğin kimseye fayda getirmeyeceğini düşünüyorum. Kutuplaştıranlarla da diyalog kurulmalı. Bu işlere sanat gibi kötücüllüğü olmayan bir alanın bulaşması gerekir. Böyle düşündüğüm için katıldım davetlere.
Esas sorun cepheleşme ise…  Bunun en büyük sorumlusu olarak iktidarı görenler var… Hatta bazıları Tayyip Erdoğan’ın, kendi saflarını sıklaştırma adına cepheleştirme politikasını bilerek, isteyerek yürüttüğünü söylüyor. Bu durum ne olacak?
YAVUZ BİNGÖL: Ben sanatın gücüne çok inanan birisiyim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın benimle iki kere türkü söylemesini önemsiyorum. En azından o hafta gerginlik olmayabilir mesela.
*
Sizinle iki türkü söylenmesi, daha ılımlı, daha kuşatıcı mesajlar vermeyi sağlasa… “İşte sanatın dönüştürücü gücü” diye karşılanabilir. Ama pek öyle olmuyor.
YAVUZ BİNGÖL: Doğru ama buna karşılık ne yapacağız? Saf mı tutacağız? Ben saf tutmak istemiyorum. Ülkede hep birlikte bir şeylerin ucundan tutmanın günü gelmiştir diye düşünüyorum. Hükümet tarafı çok geriyor olabilir. Ama biraz da biz kendimize bakalım. Biz az mı geriyoruz. Küfür, hakaret gırla…
*
Cumhurbaşkanı’yla, Başbakan’la buluşmalarınızda siyasi görüşlerinizi söylüyor olsanız, belki tepkiler bu denli büyük olmayabilir. Oysa siz sadece iktidara görsel destek veriyor gibisiniz.
YAVUZ BİNGÖL: Konuşacak ortam çok oluşmuyor. Konuşacak ortam olsa sorunları dile getiririm. Mesela Sayın Başbakan Davutoğlu ile Dersim’de biraz sohbet ettik. Alevilerin sorunlarını anlattım.
TAYYİP BEY’E BİR ÇİFT TEŞÜKKÜRÜ ÇOK GÖRDÜLER
YAVUZ Bingöl, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la kurduğu ilişki hakkında ipuçları verdi. İşte söyledikleri:
*
-Gezi sürecinde Başbakan’la yapılan son toplantı beş-altı saat sürdü. Ben o toplantıda Tayyip Bey’e “Niçin çapulcu dediniz” diye soran tek kişiydim.
-Aslında Tayyip Bey benim gibi dik duran, herhangi bir menfaat beklentisi olmayan kişileri seviyor. Benimle kurduğu ilişkiyi biraz ona bağlıyorum.
-Bizim ilişkimiz iç içe bir ilişki değil. Benim yaptığım işleri seviyor.
-Âşık Veysel’le ilgili “Ustaya Saygı” gecesi yaptık, çıktı geldi. Âşık Veysel’i de seviyor.
-Nâzım Hikmet’in vatandaşlığını verdiği zaman ben televizyon karşısında gözyaşı döktüm. Bir solcu aydın, bir solcu muhalefet lideri ya da bir sendika lideri bir teşekkürü çok mu görmeliydi? Niçin teşekkür etmediler?
-Neden muhalefet partileri ya da sivil toplum örgütleri ülkenin ciddi sorunlarına ilişkin yapılan çalışmalarda iktidarın yanında olmuyor? Neden iki çift güzel söz söylenmiyor?
ANNESİNE KÜFREDİDİ O DA BERKİN’İN ANNESİNİ YUHALATTI
ERDOĞAN ve Davutoğlu… Nasıl değerlendiriyorsunuz?
YAVUZ BİNGÖL: Tayyip Bey ve Ahmet Bey’den önce şöyle bir anlayış vardı: “Politikacı işine duygularını karıştırmayacak. Karıştırırsa başarısız olur.” Tayyip Bey de, Ahmet Bey de bu tezi yıktı. Duygularını işlerine karıştırdılar ve başarılı oldular. Mesela Tayyip Bey’in cezaevindeyken kendisine bir tabak yemek vermiş gardiyanı evinde ziyaret etmesi çok özel bir şey. Ahmet Bey’in Dersim’de bir Alevi dedesinin elini öpmesi.
*
Berkin Elvan’ın annesinin meydanlarda yuhalatılması… Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
YAVUZ BİNGÖL: Burada da Tayyip Bey’in duygusallığı rol oynuyor. Sokaklarda, ölmüş annesine küfredildiği zaman ertesi gün o da Berkin Elvan’ın annesini yuhalattı.
Bu çok insani bir şey… İşte duygusunu işine karıştırmak bu… Öte yandan şunu da söyleyeyim: Ölmüş anneye küfür etmek, sol değerlere inanan insanların yapabileceği bir şey mi? Ne kadar ayıp bir şey! O zaman o da öyle yapıyor.
*
Kimse kimsenin ölmüş ya da yaşayan annesine küfretmemeli. Ama sokakta küfür edenler üzerinden genelleme yapıp işin tüm sorumluluğunu sol değerlere inanan insanlara yüklemek de doğru değil. Ayrıca sokakta birkaç kendini bilmezin yaptığı iğrenç iş nedeniyle neden Berkin Elvan’ın annesi yuhalatılıyor ki? Berkin Elvan’ın annesinin suçu ne?
YAVUZ BİNGÖL: Hiçbir suçu yok tabii ki… Ama o süreçte kimse sorumluluk duygusuyla hareket etmedi. Herkes duygularını karıştırdı bu işe.
Sorumluluk sahibi olanlar ile sokaktakiler sorumluluk duygusu açısından aynı noktada mıdır? “Herkes duygularını karıştırdı” derken, sorumluluk makamında oturanları mazur görmüş olmuyor musunuz?
YAVUZ BİNGÖL: Mazur görmüyorum, sadece olanı söylüyorum. Durum tespiti yapıyorum. Ban sadece bu işler nasıl düzelir, onu düşünüyorum. Diyalog, diyalog, diyalog… Diyalog kurmalıyız. Diyalog kurmazsak işimiz çok vahim.
*
Nasıl diyalog kurulacak? Bunca kutuplaştırma politikasının ortasında…
YAVUZ BİNGÖL: Kutuplaştıranla da diyalog kurulması gerekir. Sanatın gücüne inanıyorum. Ben bir köprü kurmak istiyorum.
DOSTLARIM BANA TAVIR ALDI
SANAT dünyasından dostlarınız, mesela Edip Akbayram, Onur Akın gibi isimler size tepki gösterdiler mi?
YAVUZ BİNGÖL: Bir yıl önceki ilişkimiz yok. Eskiden çok sık görüşüyorduk. Telefonlar kesilince anlıyorsunuz bir tavır alındığını.
*
Sizi derinden yaralıyor mu bu durum?
YAVUZ BİNGÖL: Onlar beni tanırlar. Nasıl bir adam olduğumu bilirler. Vicdanlarına bırakıyorum.
*
Peki ya aileniz? Onlar ne diyor?
YAVUZ BİNGÖL: Ailemden bana bir tek annem, kızım ve kız kardeşim sahip çıktı. Diğerlerinin de canları sağ olsun. Bir şey demiyorum.