MedyaFaresi MedyaFaresi

Yaşar Kemal \"Bize çalış\" diyen CIA ajanını nasıl kovdu?

Dünyaca ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal \"İşçi Partisi'nden ayrıl, kitapların dünyada tanınsın\" teklifi yapan ajanı, küfürlerle kovmuş.

Eklenme: 04 Temmuz 2010 11:49 - Güncelleme: 13 Ocak 2016 15:48
Ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal, kendisine 1960'larda yapılan ahlaksız teklifi ABD'nin ünlü siyaset dergisi Nation'a açıkladı: "Bana 'İşçi Partisi'nden ayrıl, kitapların ABD'de popüler olsun' dedi. 'O.. ç.., beni Amerikan parasıyla satın mı almaya çalışıyorsun. S... git. ' dedim."

Satın alamazsın


ABD'nin en eski dergilerinden The Nation'a konuşan ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal, kitaplarının tüm dünyada tanınması karşılığında Türkiye İşçi Partisi'nden ayrılmasını isteyen CIA ajanını küfrederek kovduğunu anlattı.

Derginin yazarlarındanMarc Edward Hoffman'ı İstabul Boğazı'na bakan evinde ağırlayan Yaşar Kemal, 1960'lı yıllarda CIA ajanı bir arkadaşının kendisine bulunduğu ahlaksız teklifi açıkladı. Yaşar Kemal adını açıklamadığı CIA ajanının, kitaplarının ABD'de popüler olması için kendisine Türkiye İşçi Partisi'nden ayrılmayı önerdiğini ifade etti. Kemal kendisine bu ahlaksız teklifte bulunan ajana "O.... ç....., hainsin sen" şeklinde küfrettikten sonra "Beni Amerikan parasıyla satın almayamı çalışıyorsun. Türkiye İşçi Partisi'ni hiçbir şekilde terk etmem. S..... git burdan, bir daha da benimle konuşma" dediğini aktardı.

The Nation yazarının anlattıklarına göre aynı ajan daha sonra yanlış anlaşıldığını ve hiçbir şekilde Kemal'i yönlendirmeye çalışmadığını iddia etmiş.

Ağrı Dağı kadar büyük

İsveç Akademisi'nden Kerstin Ekman'ın Yaşar Kemal için yıllar önce "Ağrı Dağı kadar büyük" benzetmesinde bulunduğunu hatırlatarak yazısına "Ağrı Dağı Kadar Büyük" başlığını veren Hoffman, Kemal'in 40 yıl sonra bu anısını anlattıktan sonra kahkahalarla güldüğünü anlattı.

Milliyet