MedyaFaresi MedyaFaresi

YARSAV için büyük sürpriz! Bakanlık AB'ye ne sözü vermiş?

Başbakan Erdoğan'ın sert biçimde eleştirdiği YARSAV için, Adalet Bakanlığının AB'ye tam aksi yönde ''Söz verdiği'' ortaya çıktı.

Eklenme: 26 Ağustos 2010 10:07 - Güncelleme: 06 Mart 2016 23:22
Yargı Reformu Eylem Planında, ''TBMM'deki tasarıda, mevcut derneklerin kapanacağını öngören madde, metinden çıkarılacaktır" deniliyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sert biçimde eleştirdiği ve kapatılmasını istediği Yargıç ve Savcılar Birliği'ne (YARSAV) için, Adalet Bakanlığının AB'ye tam aksi yönde sürpriz bir söz verdiği ortaya çıktı. Bakanlığın hazırladığı Yargı Reformu Stratejisi Eylem Planında, yargı üyelerinin başka derneklere üye olmalarının yolunu kapatan düzenlemeden vazgeçileceği taahhüt edildi.

Adalet Bakanlığı'nca 2009-2014 yıllarını kapsayan "Yargı Reformu Stratejisi" adlı belgede, YARSAV gibi dernekler için, ''Kapatmama'' sözü veriliyor. 2008'de dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından AB komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'e verilen belgede, yüksek yargıdaki derneklerin kapatılmasından vazgeçileceği vurgulanıyor.

2009'da yayınlanan "Yargı Reformu Stratejisi Eylem Planı" adlı belgede "Dernek kurma hakkı sınırlanmadan, örgütlenme özgürlüğü çerçevesinde hakimler ve savcılar birliğinin kurulması" başlıklı bölümde ''TBMM'deki tasarıda mevcut derneklerin kapanacağını öngören maddenin metinden çıkarılacağı" belirtiliyor.

TASARI TBMM'DE BEKLİYOR

Halen TBMM'de ele alınmayı bekleyen Türkiye Hakimler ve Savcılar Birliği tasarısı ile hakim ve savcıların bu birliğin dışındaki derneklere üye olmalarının yolu kapatılıyor. Tasarı, YARSAV'ı "tasfiye planı" olarak adlandırılıyor ve hakim-savcıların dernek kurma özgürlüğüne sınırlama getiriliyor. Aynı tasarıda, Hakim ve savcıların sadece resim, müzik, heykel gibi güzel sanatlar ile spor alanlarında kurulmuş derneklerin kurucusu ve üyesi olabilecekleri vurgulanıyor.

Gazeteport