MedyaFaresi MedyaFaresi

Yargıtay'dan şaşırtan etek altı kararı!

Yargıtay 'etek altı' fotoğrafları kişisel veri saymadı, şüpheli ceza almaktan kurtuldu

Eklenme: 20 Eylül 2013 10:27 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 21:22

Habertürk\'ün haberine göre; Yargıtay 12. Ceza Dairesi, cep telefonuyla kadınların etek altı, popo, göğüs ve bacaklarının fotoğraflarını çeken R.N. isimli şüpheli hakkında "kişisel verileri kaydetmek" suçundan verilen mahkumiyet kararını, şaşırtıcı bir gerekçeyle bozdu. Daire, etek altı, göğüs, pop ve, bacağın kişisel veri kabul edilmeyeceğini belirten bir karara imza attı. Kadınların kimlikleri belli olmadığı için "özel hayatın gizlililiğinin ihlali suçundan da ceza verilemeyeceğini kaydeden Yargıtay 12. Ceza Dairesi, şüpheli hakkında açılan davanın düşmesi gerektiğine karar verdi. Sokakta veya sosyal ortamlarda gördüğü kadınların özel bölgelerini cep telefonuyla fotoğralayan şüpheli, Yargıtay\'ın bu kararıyla ceza almadan kurtuldu.

ÖZEL HAYAT GÖRÜNTÜSÜ KİŞİSEL VERİ DEĞİL
Yargıtay kararında, "Bir özel hayat görüntüsü ya da sesinin, \'kişisel veri\' olduğunda kuşku bulunmamakta ise de, kişinin özel hayatına ilişkin görüntüsü ya da sesinin, bilgisi dışında, resim çekme veya kaydetme özelliğine sahip aletle belli bir elektronik, dijital, manyetik yere sabitlenmesi, rızası dışında ifşa edilmesi, yani; yayılması, açığa vurulması, afişe edilmesi, ilan edilmesi, kamuoyuna duyurulması, aleniyet kazandırılması, özetle; içeriğini öğrenme yetkisi bulunmayan kişi veya kişilerin bilgisine sunulması özel hayatın gizliliğini ihlal suçu kapsamında düzenlenmiştir. Kişinin özel hayatına ilişkin görüntüsü, fotoğrafı ya da sesi, yasal anlamda, kişisel veri olarak değerlendirilmez."

MAĞDURLAR BELLİ DEĞİL DAVAYA DÜŞER
Yargıtay sanığın resim çekme sistemi çalışır durumdaki telefonunu, kimlikleri tespit edilemeyen mağdurelerin, etek altına ve bacak, göğüs gibi erojen bölgelerine odaklayarak, onların bilgi ve rızaları dışında, fotoğraflarını çekmesi eylemini "özel hayatın gizliliğini ihlal suçu" olarak yorumladı. Ancak bu suçun da soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olması nedeniyle, sanık hakkında açılan kamu davasının düşmesine karar verdi.

Habertürk / Hilal Öztürk

Habertürk\'te yer alan haberin devamını okumak için tıklayın