MedyaFaresi MedyaFaresi

Yargıtay'da koronavirüs paniği: Toplu fotoğraf iddiası

Yargıtay, Yargıtay üyesi bir kişinin Korona virüs test sonucunun pozitif çıktığını, bu kişinin halihazırda hastanede tedavi gördüğünü ve genel sağlık durumunda bir olumsuzluk bulunmadığını bildirildi.

Eklenme: 04 Nisan 2020 13:06 - Güncelleme: 04 Nisan 2020 13:18

Salgına karşın başkanlık seçimlerini yapmaktan geri adım atmayan Yargıtay’da iki üyede Koronavirüs tespit edildi. Hastanede tedavi altında olan bir üyenin, 24 Mart’ta yapılan Yargıtay Başkanlığı seçiminde oy kullandığı ve toplu fotoğrafta yer aldığı ortaya çıktı. Bu durum diğer üyeler arasında endişeye yol açtı. 

Zerrin Güngör’ün emekliye ayrılması nedeniyle Danıştay’da yapılacak başkanlık seçimi de salgın nedeniyle ileri tarihe ertelendi. Bu konuda geri adım atmayan tek yargı kurumu ise Yargıtay oldu.

İsmail Rüştü Cirit’in yaş haddinden emekliye ayrılması nedeniyle, 24 Mart’ta yani salgının görülmesinden 12 gün sonra başkanlık seçim yapıldı. Oylama sonucunda Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca, 297 oy alarak Yargıtay Başkanı seçildi.

Ancak Yargıtay’daki seçimden 1 hafta sonra, kritik bir ceza dairesinde görev yapan bir üyenin korona testi pozitif çıktı. Yargıtay’da bu olayın rahatsızlığı devam ederken, bu kez de yeni bir vaka haberi geldi. 

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, seçim günü oy kullanmaya giden ve seçim sonrasında verilen toplu fotoğrafta da yer alan bir ceza dairesi üyesi, seçimden 2 gün sonra Koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle hastaneye yatırıldı. Bu nedenle seçim günü oy kullanmaya giden ve toplu fotoğrafta yer alan üyeler arasında endişe arttı.

YARGITAY'DAN KORONA AÇIKLAMASI

Yargıtay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın organlarında yayınlanan bir haberde, Yargıtay bünyesinde yapılan seçimlerle bağlantı kurularak iki Yargıtay üyesinde korona virüs testinin pozitif çıktığından bahsedildiği belirtilerek, haber içeriğinin doğru olmayıp algı oluşturmaya yönelik olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Bugüne kadar Yargıtay üyelerimiz arasından bir kişinin test sonuçları pozitif çıkmış olup halihazırda hastanede tedavi görmekte ve genel sağlık durumunda da bir olumsuzluk bulunmamaktadır.

Ayrıca bu üyemiz toplu çekilmiş fotoğrafların hiçbirinde yer almadığı gibi eşi dahil temaslı olduğu çevresinde başka bir vaka tespit edilmemiştir" denildi.