MedyaFaresi MedyaFaresi

Yargıtay Fazıl Say'ın beraatini istedi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, piyanist Fazıl Say'a, Twitter'daki mesajı nedeniyle "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 10 ay hapis cezası veren yerel mahkeme kararının bozularak, Say'ın beraatine karar verilmesini istedi.

Eklenme: 27 Kasım 2014 22:14 - Güncelleme: 02 Nisan 2016 10:14

Besteci ve piyanist Fazıl Say hakkında, Twitter üzerinden paylaştığı Ömer Hayyam rubaisinde "dini değerleri alenen aşağıladığı" iddiasıyla dava açılmıştı.
      
Davaya bakan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, Say'ı, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırmış ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti.
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ile Yargıtayda temyiz yolunun kapanması üzerine Say'ın avukatı, karara itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını iptal ederek, Say'ın yeniden yargılanmasına karar vermişti.
      
İKİNCİ KEZ YARGILANDI
      
Bunun üzerine İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesinde yeniden yapılan yargılamada, Say aynı suçtan 10 ay hapis cezasına çarptırılmış ve cezası ertelenmişti. Say hakkında 2 yıllık denetim süresi belirleyen Mahkeme'nin bu kararı doğrultusunda, Say'ın dosyasının Yargıtayda temyiz edebilmesinin de yolu açılmıştı.

BAŞSAVCILIK BERAAT İSTEDİ

Say'ın avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına geldi.  Başsavcılığın tebliğnamesinde, Say hakkında 10 ay hapis cezası veren yerel mahkeme kararının bozularak, beraatine karar verilmesi istendi.
      
Tebliğnamenin bağlayıcı niteliği bulunmuyor. Say ile ilgili son kararı, Yargıtay 8. Ceza Dairesi verecek.