MedyaFaresi MedyaFaresi

WSJ: Rusya Dörtlü Zirve'yi kendi çıkarına kullandı

Wall Street Journal, İstanbul'da yapılan Suriye Dörtlü Zirvesi hakkında bir değerlendirme yazısı yayınladı.

Eklenme: 28 Ekim 2018 17:49 - Güncelleme: 28 Ekim 2018 17:57

İstanbul dün tarihi bir zirveye ev sahipliği yaptı… Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle bir araya geldi.

Görüşmelerde Orta Doğu ve Suriye’nin durumu masaya yatırılırken, bölgedeki barış sürecine büyük önem verildiğine vurgu yapıldı. Zirvenin ardından Wall Street Journal, görüşmeyi okuyucularına değerlendirdi. Muhabir Sune Engel Rasmussen imzalı makalede, bu zirveden en kârlı çıkan ülkenin Rusya olduğu iddia edildi. “İstanbul Zirvesi’nde Rusya, Suriye savaşında arabulucu rolünü üstlenmek istiyor” başlıklı yazıda, Rusya’nın Orta Doğu’da esas arabulucu olarak yeni rolünü sağlamlaştırdığına dikkat çekildi. Dört liderin Suriye başta olmak üzere mülteci konusunda da ilk kez bir araya geldiğine vurgu yapıldı.

Rusya’nın geçmiş yıllarda Suriye lideri Esad yanlısı bir tutum izlediğine dikkat çekilirken, “Şimdi Bay Putin, kanlı bir savaş yerine siyasi uzlaşmayı tercih ediyor” ifadesi kullanıldı. Rusya’nın Suriye’de istikrar istediğine dikkat çekildi.