MedyaFaresi MedyaFaresi

Wikileaks'e Azerbaycan'dan yalanlama geldi!

Wikileaks'in yayımladığı gizli belgelerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e ait olduğu iddia edilen fikir ve görüşlerin \"kesinlikle gerçekleri yansıtmadığı\" belirtildi.

Eklenme: 30 Kasım 2010 17:31 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 13:28
Wikileaks'in yayımladığı gizli belgelerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e ait olduğu iddia edilen fikir ve görüşlerin "kesinlikle gerçekleri yansıtmadığı" belirtildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Aliyev ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı William Burns arasında geçen görüşmede "kesinlikle argo deyimler kullanılmadığı" da belirtilerek, Wikileaks'in yayımladığı gizli belgelerin, Azerbaycan'ın komşu ülkelerle ilişkilerini bozmak ve devlet başkanları arasında güvensizlik oluşturmak maksadı taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Azerbaycan Cumhuriyeti'nin komşu ülkelerin iç siyasetine karışmadığı vurgulanarak, Azerbaycan'ın bölge ülkeleri ile iyi komşuluk ilişkileri kurulması ve geliştirilmesine hizmet eden şeffaf bir siyaset yürüttüğü bildirildi.

Azerbaycan'da konu ile ilgili ilk açıklamayı Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Şube Müdürü Novruz Memmedov yapmış, sözkonusu görüşmelere kendisinin de katıldığını ve bu görüşmede üçüncü ülkeler ya da şahıslar hakkında konuşulmadığını söylemişti.

RUSYA-İSRAİL

Yayımlanan belgelerde ayrıca, Rus liderlerinin İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ı "kendilerinden biri" olarak gördükleri belirtildi.

Moskova'daki ABD Büyükelçiliği tarafından ABD Dışişleri Bakanlığı'na gönderilen bir belgede, Lieberman'ın Rusya'ya 2009 Haziran'ında yaptığı ziyaretle ilgili değerlendirmeler aktarılıp, bilgilerin kaynağının da İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuval Fuchs olduğu kaydediliyor.

Belgeye göre, "Rusça konuşan Lieberman, 'kendilerinden biri' olduğu yolundaki Moskova'nın izlenimini pekiştirmiş." Belgeyi yazan ABD'li yetkili, "İsrail Dışişleri Bakanı'nın tüm toplantılarını Rusça yaptığını, Moskova'yla ilgili hikayeler anlattığını, sigara içtiğini ve Rus muhataplarıyla rahat bir atmosfer yarattığını" vurguluyor.

ABD'li yetkili Fuchs'un sözlerine dayanarak, İsrail Dışişleri Bakanı'nın "eski bir dost gibi davrandığını", Rusların da onu "zaten tanıdıkları" gibi hareket ettiklerini belirtip, yine de "İsrail Dışişleri Bakanı'nın kişisel diplomasisinin, güçlü olan Rusya-İsrail ilişkilerine ölçülebilir bir etkisi olup olmayacağını söylemek için henüz erken" yorumunu eklemiş.

ÇİN, KORE YARIMADASININ BİRLEŞMESİNİ KABULE HAZIR

Wikileaks'in yayınladığı gizli Amerikan belgelerine göre, Çin Kore yarımadasının birleşmesini kabule hazır bulunuyor.

Bir belgeye göre, Çin'in Kazakistan Büyükelçisi Cheng Guoping, ABD'nin Kazakistan Büyükelçisi Richard Hoagland'a geçen yıl bir yemekte, Pekin'in Kuzey Kore'nin nükleer programını çok can sıkıcı bulduğunu söylerken, ülkesinin uzun dönemde barışçıl bir birleşme umduğunu, ancak kısa vadede iki ülkenin ayrı olmayı sürdürmesini beklediğini ifade etti.

Bir başka belgede de, ismi açıklanmayan bir Çinli yetkiliye atfen, Çin'in Kuzey Kore'nin ikinci nükleer denemesini yaparak ve bir füze denemesi yaparak, "çok ileri gittiğini" düşündüğü belirtiliyor.