MedyaFaresi MedyaFaresi

Web sitelerine hosting müjdesi! Ücretler ne kadar olacak?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, internet sitelerinin web hosting servislerini yurt içinden uygun fiyatla karşılayabileceğini açıkladı.

Eklenme: 23 Ağustos 2010 13:37 - Güncelleme: 03 Mart 2016 08:48
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, internet sitelerinin web hosting servislerini yurt içinden uygun fiyatla karşılayabilmesine dair çalışma sonuçlandığında yüzde 50'lere varan indirim sağlanacağını açıkladı.

Yıldırım, Avea'nın AR-GE merkezinin açılış törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD ile ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin görüşünü sorduğu Yıldırım, şunları kaydetti: ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile TÜSİAD arasında yaşanan referandum tartışmasıyla ilgili olarak, ''Geçmiş dönemde hiç belli etmemiş mi rengini bu kuruluşlar?'' diye sordu. Yıldırım, ''Mali kural için, imam hatipler için, ekonomiyle ilgili, çalışma hayatıyla ilgili görüş ortaya koyuyorlar, ülkenin demokrasisinin geliştirilmesi için atılan adımlara sıra gelince 'Biz görüş beyan etmeyiz, görüş beyan edin diyenlere de itibar etmeyiz'. Eğer buysa cevapları, bizim de bakışımız ona göre değişir.''

HOSTİNG SERVİSLERİNİN DIŞARIDAN ALINMASI

İnternette hosting servislerin yurt dışından alınmasıyla ilgili soru üzerine de Yıldırım, Türkiye'de bu verileri tutmanın, depolamanın, arşivlemenin pahalı olması nedeniyle internet kullanıcılarının bu hizmeti yurt dışından aldıklarını aktardı.

Binali Yıldırım, ''Bunun üzerinde ciddi bir çalışmayı Türk Telekom tamamlamak üzere. Yakında konu kurula gelecek. Kurul da kararını açıklayacak çok ciddi bir indirim söz konusu, yüzde 50'lere varan indirim olabilir. Böylece bu sadece verilerin saklanması, hosting ile ilgili değil, ayrıca veri güvenliği bakımından da önemsediğimiz bir konu. Zannediyorum 2-3 haftaya kadar burada çok ciddi bir iyileşmeyi hep beraber göreceğiz'' şeklinde konuştu.