MedyaFaresi MedyaFaresi

Vodafone'un CEO'su daha Türkiye'ye gelmeden işinden olacak!!!

Telsim'in alınması sonrasında Türkiye'yi ziyaret edemeyen Vodafone CEO'su görevini kaybetme tehlikesi yaşıyor. CEO neyle suçlanıyor?

Eklenme: 23 Temmuz 2006 23:07 - Güncelleme: 19 Aralık 2015 10:58

Telsim'i pahalı almakla da eleştirilen Vodafone CEO'su Arun Sarin'i, salı günü hayati oylama bekliyor Olağanüstü Genel Kurul'da yapılacak oylamada olumsuz sonuç durumunda, Sarin görevden alınıyor.Telsim'i alarak Türkiye pazarına adım atan GSM devi Vodafone'un CEO'su Arun Sarin'in kaderi, salı günü belirleniyor. Sarin yönetimindeki Vodafone'nin mali sonuçlarından memnun olmayan yatırımcıların bastırmasıyla toplanacak Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda, CEO'nun yeniden aynı göreve atanması da oylanacak. Telsim'- in alınması sonrasında Türkiye'yi ziyaret edemeyen Vodafone CEO'- su görevini kaybetme tehlikesi yaşıyor. Times gazetesinin haberinde, şirketin yüzde 2.1 hissesine sahip Morley Fund Management şirketinin de Sarin'un görevden alınması yönünde oy kullanacağı bildiriliyor. Aslında Telsim'in alınması Sarin'in en çok eleştirildiği adımlardan biri.

4.5 MİLYAR DOLAR ÖDEDİ
TMSF tarafından 2005 Aralık'ında düzenlenen ihalede Telsim'e 4 milyar 550 milyon dolar teklif eden Vodafone, şirketi almaya hak kazanmıştı. Bu bedeli peşin ödeyen şirket, Telsim'i 25 Mayıs'ta devraldı. Ancak ihale sonrasında Telsim'e verilen bedelin çok yüksek olduğu yönünde eleştiriler başladı. Sarin'un yönetimini beğenmeyen yatırımcılar için Telsim'in alınması iyi bir malzeme oldu. Bu eleştirilerden bunalan Vodafone CEO'su, yıllık sonuçların açıklandığı Genel Kurul'- da "Telsim'e ödediğimiz fiyat tam sınırdaydı" açıklamasını yapmak zorunda kaldı.