MedyaFaresi MedyaFaresi

Vodafone İstanbul Maratonu başladı..

Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nun startını Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi.

Eklenme: 13 Kasım 2016 10:10 - Güncelleme: 13 Kasım 2016 11:27

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor AŞ tarafından bu yıl, "15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" sloganıyla düzenlenen Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nun startı verildi.

Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden Gençlik ve
Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın saat 09.00'da verdiği startla başladı.
Şehitlerin anısına saygı amacıyla koşu start noktalarında tabanca kullanılmadı. Koşular, hoparlörden verilen korna sesiyle başlatıldı. Maratonda katılımcı sayısı 10 bin, 15 kilometre yarışında 12 bin 500 ve 10 kilometre yarışında ise 15 bin 500 kişiyle sınırlandırıldı.

1979'dan bugüne kesintisiz olarak her yıl düzenlenen ve kıtalararası koşulan ilk yarış olma özelliğine sahip olan Vodafone İstanbul Maratonu, maraton (42,195 km), 15 kilometre koşusu, 10 kilometre koşusu ve Kahramanlar Koşusu olmak üzere 4 ana kategoride koşuluyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından Vodafone'un isim sponsorluğunda bu yıl "Türkiye Aşkına Şehitler Anısına" temasıyla düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu'nun startı Altunizade'den verildi. 42 KM'lik maraton 11.10 sularında Sultanahmet'te bitecek.
İlk olarak 08.45'te Tekerlekli Sandalye ile yarışan engelli sporcuların startı verdilirken, 09.00'da 42K Maraton ve 15K Maraton startı yapıldı.
09.20'de 10K ve 09.45'de ise eski adı Halk Koşusu olan bu sene "Kahramanlar Koşusu" olarak adlandırılan koşu start aldı.

PARKUR
15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan maratonda atletler, köprüyü geçtikten sonra, Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşacak. Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelen maratoncular, Feshane'den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya inecek. Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet'e çıkacak. Yarış, At Meydanı'nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Dikilitaş'ın arasında son bulacak.

90 ELİT ATLET YARIŞIYOR
Bu yıl yine altın kategoride koşulan Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nda 90 elit atlet yer alıyor. İki kıtayı birleştiren tek maraton olma özelliği taşıyan yarışta,
Türkiye, Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna'dan elit atletler madalya için start aldı. Erkeklerde Kenyalı Peter Kiptoo Kiplagat, Vincent Kiprop Chepkok, Etiyopyalı Shura Kitata Tola, Tariku Jufar Robi, Birhanu Gedefa, Ukraynalı Olekandr Sitkovskyy, Cibutili Mümin Gala, kadınlarda ise Etiyopyalı Fatuma Sado, Sechale Dalasa, Kenyalı Agnes Barsosio ve Litvanyalı Diana Lobacevske, maratonda yarışacak önemli isimler olarak dikkati çekiyor.

TOPLAM 887 BİN DOLAR DOLAR ÖDÜL DAĞITILACAK

Organizasyon kapsamında dereceye giren sporculara toplam 887 bin dolar ödül dağıtılacak.
Maraton genel klasmanında toplam 216 bin dolar ödül konulurken, kadınlar ve erkeklerde ilk 5 sırayı alan sporcular, sırasıyla 50 bin, 25 bin, 15
bin, 10 bin ve 8 bin dolar kazanacak. Maraton zaman bonusu olarak ise toplam 550 bin dolar ödül verileceği aktarıldı.

"KAHRAMANLAR KOŞUSU"NA BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Bu yıl, "Kahramanlar Koşusu" adı altında düzenlenecek olan ve yüksek katılımla gerçekleştirilen halk koşusu, Altunizade'den başladı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği 8 kilometrelik koşuda katılımcılar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçip, Dolmabahçe'de parkuru tamamlayacak.
Organizasyonun bu etabında, çok sayıda kurum, şirket, dernek ve sivil toplum kuruluşu yer alıyor.

VODAFONE TÜRKİYE İCRA KURULU BAŞKAN YARDIMCISI ENDER BURUK: "BİZ BU MARATONU MAJÖR MARATONLAR ARASINA SOKMAK İSTİYORUZ"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk; 15 Temmuz'da onlarca şehidin verildiği yerde bugün spor için binlerce insanın bir araya geldiğini hatırlatarak; "Bu sene Vodafone İstanbul Maratonu'nun 38'inci kez koşulacak, 5'inci kez sponsor olacağız. Fakat bu sene bizim ve tüm Türkiye halkı için çok özel bir sene. Şu anda bulunduğumuz yer 15 Temmuz'da onlarca şehidimizi verdiğimiz yer. Bundan yola çıkarak bu sene maratonu 'Türkiye Aşkına Şehitler Anısına' koşuyoruz. Her sene zaten binlerce katılım oluyor. Bu sene çipli koşucu adedi 30 binlerde ifade ediliyor. Her sene olduğu gibi halk koşusu olacak ve bu sene 'Halk Koşusu'nun adını ' 'Kahramanlar Koşusu' olarak değiştirdik ve her sene 100 ile 150 bin arasında olan kaılımın bu sene daha fazla olmasını bekliyorum. Çünkü bu senenin anlamı çok çok daha özel.
Biz İstanbul Maratonu'na 2012 yılından beri sponsoruz ve 2012 senesinden beri Uluslararası Atletizm Federasyuonu, Vodafone İstanbul Maratonu'nu altın kategoride görüyor ve bu sene. Gelecek sene de altın kategoride koşulmaya devam edilecek. Gelecek yıl da altın kategoride olması çok önemli fakat daha önemli bir konu biz bu maratonu majör maratonlar arasına sokmak istiyoruz. Dünyada 6 tane majör maraton var. New York, Boston, Chicago, Tokyo, Londra ve Berlin. Bu maraton neden 7'nci maraton olarak klasmana girmesin? Hiçbir sebep yok. Şunu bekliyorlar; koşuculara destek olmak. 42 km koşan bir insan bu heyecanlı ortam bittikten sonra yalnız koşmak zorunda kalıyor, bunu engellemeliyiz." diye konuştu.