MedyaFaresi MedyaFaresi

Vefa Küçük, Ali Koç'u anons etmeyi unuttu! Fenerbahçe Olağan Divan Kurulu Toplantısı başladı

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Temmuz ayı toplantısı, Faruk Ilgaz Tesisleri'nde başladı. Toplantıya Ali Koç, kulüp başkanı olarak ilk kez katıldı. Sarı-lacivertli kulübün yeni yönetim kurulu da salondaki yerini aldı.

Eklenme: 28 Temmuz 2018 14:30 - Güncelleme: 28 Temmuz 2018 14:36

Açılış konuşmasını yapan Vefa Küçük, Başkan Ali Koç'u anons etmeden kürsüden ayrılınca divan kurulu üyeleri tepki verdi. Bunun üzerine tekrar kürsüye gelen Küçük, "Fenerbahçe'de hiçbir başkan unutulmaz. Hele hele yeni seçilen başkan hiç unutulmaz. Sizden büyük bir alkış beklediğim için anons etmedim. Alkışı bekledim ve şimdi anons ediyorum." dedi. Koç, isminin Vefa Küçük tarafından okunmasıyla divan kurulu üyelerinden alkış aldı.

Vefa Küçük açılış konuşmasında şunları söyledi:

Sayın kulüp başkanı, yüksek divanımızın siz değerli üyeleri, Temmuz ayı olağan divan kuruluna hoş geldiniz. Yeni başkanımız için divan kurulu hayırlı uğurlu olsun. 

Nisan ayından bu yana kulübümüz iki seçim yaşadı. Ülkemiz 24 Haziran'da hem Cumhurbaşkanı hem de milletvekilleri seçildi. Ben de sizlerin teveccühü ile 3 yıl daha görev başındayım. Sizlere teşekkür ediyorum. 2-3 Haziran'da bugüne kadar ki en büyük kongremizi gerçekleştirdik. Kulüp tarihinde ilk kez 21 bin oy kullanıldı. Stadımızda yapılan bu kongre Türk sporu açısından bir ilki teşkil ediyordu. Allah'ın yardımı ve sizlerin de desteğiyle güzel bir kongre gerçekleştirdik. Sandıklardan başkan adayı Ali Koç, başkan seçildi. Kendisini kutluyor ve başarılar diliyorum. 

Yönetim Kurulu üyesi Sevil Zeynep Becan'ın açıklamaları şu şekilde:

Değerli oylarınızla kulübümüz için üstlendiğimiz bu görev için karşınızda bulunduğum için onur duyuyorum. Yoğun katılım ile Fenerbahçemize yakışır bir demokratik bir seçim geçirdik. Ciddi bir sorumlulukla kongremize katılım sağlandı. Tüm bunların yanında Yüksek Divan Kurulu Toplantısı bizim için çok önemli bir anlam taşıyor. Sizlerin karşısına ilk kez Fenerbahçe Yönetim Kurulu olarak çıkıyoruz. Fenerbahçe'yi ait olduğu yere taşımak için çıktığımız yolda, Fenerbahçe aidiyeti ve saygı ile istediğimiz yere çıkacağız.

53 günde neler yaptık?

Hukuki, finansal anlamda yapısal incelemeler yaptık. Görev süremiz başlayınca yaptığımız denetleme faaliyetlerinin tamamlanan kısımlarını bugün yönetim kurulu arkadaşlarımız sizlere aktaracaklar.

39.226 adet kombine sattık. Bizim çağrımıza kulak veren taraftarlarımız kombineleri kısa sürede tükettiler. Öğrenci tribünü projesinde ise taraftarların ilgisini bizi memnun etti

Bedava bilet bu sezon olmayacaktır. İlk üç günde 37. 017 adet forma satışı yapıldı.

Fenerbahçe Üniversitesi

Seçim öncesi hep hesap verebilirlikten söz ediyorduk. Şimdi ise bunun gereğini yerine getiriyoruz. Bu düşünce ile 24 Temmuz akşamı başkanımızın yaptığı 'Camiya Sesleniş' ile içinde bulunan durumu camiaya aktardık. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Taşıdığımız sorumluluk gereği, eğitim kalitesi göz önüne alınarak üniversitemizin açılışı 1 yıl ertelenmiştir. 

''Borç cironun 4 katına, zarar ise 2 katına yaklaşmıştır''

Faaliyet raporlarını Burham Karaçam okudu:

Bildiğiniz gibi kulübün içinde bulunduğu mali durum iyi değil ama bizler çok umutluyoruz. Fenerbahçe camiasına, sizlere ve taraftarlara güveniyoruz. El birliği ile bu yükün altından bir süre sonra kalkacağımıza inanıyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü konsalidasyon ve UFRS standartlarına uygun bir şekilde denetleniyor. 2015-2018 arasında Genel Kurul'a sunulan bütçe denk olarak gitmiş. Fiili durum ise pek öyle değil.

Denetleme devam ettiği için son rakamları sizlerle paylaşamıyorum.

2015'te gider fazlası 55.7, 2016'da 99.1, 2017'de 249.3 milyon. Gider fazlası diye teknik bir terim yok, bu zarardır. Bu zararların taşınması için krediler alınmaktadır.

Toplam cironun yaklaşık 8000 milyon TL olduğu dikkate alındığında; borç cironun 4 katına, zarar ise 2 katına yaklaşmıştır.

Yönetim olarak öncelikli konularımız şunlar: sermaya artışı, yeni krediler, yeniden yapılandırma, mali disiplinin getirilmesi, tasarruf tedbirleri, gelir getirmeyen aktiflerin satışları, yeni sponsorluklar, yeni reklam gelirleri, yeni üyelikler, yeni bağışlar, yeni gelir yaratıcı projeler.

''Ali Koç 50 milyon dolar hibe etti''

Başkanımız Ali Koç 50 milyon dolar hibe etti. Bu o günkü kura göre 237 milyon TL.

Fenerbahçe'nin toplam 3.2 milyon TL borç var. Finansal ve sportif borçların yaklaşık %80'i yabancı para cinsinden. Kulüp önemli kur riski taşımaktadır.

Bunlar bizim çıkardığımız rakamlar değil. Size de genel kurulda sunuldu. 2017 yılı faaliyet raporu 66. sayfasında belirtilen borçlar konsolide ancak UFRS'ye uygun değil ve bağımsız bir denetim kurulu tarafından incelenmemiş.

Kısa vadeli borçlar 2.2 milyar TL, uzun vadeli borçlar ise 1 milyar TL. 

Vadesi gelmiş ya da vadesi geçmiş borçların toplamı 270 milyon TL iken, 2018 Haziran-Eylül sonrası yapılması gereken ödemelerin toplamı 820 milyon TL.

Başkanımız Ali Koç'un sayesinde 200 küsür milyon borç ödedik. Şu an itibari ile çalışanlara, personellere, sporculara hiç borcumuz yok.

'2.7 milyon TL bir maaliyetle matrah artımı yoluyla riskleri ortadan kaldıracağız''

Vergi konuları ile alakalı bilgileri Şaban Erdikleri verdi. Erdikler'in açıklamaları şu şekilde:

Biz göreve gelmeden önce zor bir göreve talip olduğumuzun farkındaydık. Bu işin üstesinden geleceğimiz konusunda eminiz. Siz bizden yardımınızı ve desteğinizi esirmegeyin. Kısa sürede biz çok mesafe aldık. Şimdi de bu manzarayı iyileştirecek çalışmalara başladık. Fenerbahçe camiasını oluşturan bu grubun göreve başladığımız sırada 2018 yılınında bakiye aylarında ödemesi gereken borç 48 milyon dolayındaydı. Bu borçla alakalı yapılandırmalar yapılmıştı.Vergi Barışı Kanunu bu bahsettiğim borcun ödenmesinde 72 aya varan vadeler sağlıyor.

2.7 milyon TL bir maaliyetle matrah artımı yoluyla riskleri ortadan kaldıracağız.

''Denetim çalışmaları henüz tamamlanmadı''

Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Vodina, denetim raporlarını okudu. Vodina'nın açıklamaları şöyle:

Haziran ayında yapılan seçimlerde Ali Koç'un listesinde yer alıp bu göreve seçilmek bizleri çok mutlu etti. Bizler de çok çalışarak elde ettiğimiz bilgileri sizlere sunacağız. Sizlerden gelen talepleri de incelemeleri de değerlendireceğiz.

Yönetim Kurulu tarafından başlatılan UFRS'ye göre yıllık konsolide finansal tabloları halen devam etmektedir. 31 Mayıs 2018 tarihinde başlayan denetim çalışmaları henüz tamamlanmadı.