MedyaFaresi MedyaFaresi

Van Gölü haritadan uçtu! İnanılmaz ayıbın sorumlusu kim?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan Sosyal Bilgiler 5'inci sınıf ders kitabındaki Van Gölü ile ilgili yanlış bilgiler düzeltileceğine daha büyük hata yapıldı.

Eklenme: 20 Ocak 2010 22:16 - Güncelleme: 02 Kasım 2015 07:46

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Başkanı Prof.Dr. Mustafa Sarı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim okullarında ücretsiz dağıtılan 5'inci sınıf Sosyal Bilgiler kitabındaki Van Gölü ile ilgili yanlış bigilerin düzeltilmesi yerine, konunun müfredattan çıkarılmasına tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2005- 2006 eğitim öğretim yılında ücretsiz olarak dağıtılan Sosyal Bilgiler 5'inci sınıf ders kitabındaki Van Gölü ile ilgili yanlış bilgileri 4 yıldır düzeltmek için uğraştığını belirten Van YYÜ Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Başkanı Prof.Dr. Mustafa Sarı, son basılan kitapla şoke oldu. Başarı Yayınları tarafından basımı yapılan kitapta, Van Gölü ile ilgili yanlışlar düzeltilmek yerine konu tamamen müfredattan çıkarıldı. Daha önceki kitaplarda Van Gölü'nün derinliğinin 100 metre olduğu, sularında balık yaşamadığı gibi yanlış bilgilerin bulunduğunu kaydeden Prof.Dr. Sarı, Van Gölü'nün derinliğinin 450 metre olduğunu ve sadece inci kefalı balığının yaşadığını söyledi. 17 yıldır Van Gölü ile ilgili çalışma yapan Prof.Dr. Sarı, 'Bir türlü bu yanlışları düzelttiremedik. Defalarca yazı yazdım. Düzelteceğiz dediler. Türkiye'nin en ücra köşelerinde dağlardaki okullara bile bilgisayar ve internet götüren bir Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yanlışı düzeltememesi karşısında şaşkınlık içindeyim ve çok üzgünüm" diye konuştu.
Yanlışlar düzeltilmek istenirken kitaplara Van Gölü ile ilgili yeni yanlışların yazıldığını anlatan Prof.Dr. Mustafa Sarı, son basılan kitaplarda Van Gölü konusunun çıkarılmasına tepki gösterdi.

'YANLIŞI SÖYLEMEKLE HATA MI ETTİM?'

Prof.Dr. Sarı, çocukların Van Gölü konusunu kitaplardan doğru ve tam bilgilerle öğrenmesi gerektiğini belirterek, "Yanlışları söylemese miydik, bunlar doğru mu deseydik? Bu ülkenin çocukları dünyanın gözbebeği olan bir ekosistemi öğrenmeseydi daha mı iyi olacaktı?" dedi.

VAN GÖLÜ İÇİN MAHKEMEYE GİDECEK

Yanlışın düzeltilmesi ve Van Gölü bilgilerinin yeniden müfredata alınması için yoğun bir çaba içine girdiğini belirten Prof.Dr. Sarı, "Bilim adamı olarak bir yanlışı tespit ettim ve değiştirilmesini talep ediyorum. Bunun için her türlü bilgi desteğini vermeye hazırım. Ben Van Gölü'nün korunması ve tanıtılması için ömrünü adamış bir akademisyenim. Eğer bu yanlış bilgiler devam eder ve Van Gölü müfredata yeniden alınmazsa yasal prosedürü inceleyeceğim. Yasal çerçevede ne gerekiyorsa onu yapacağım" dedi.

Radikal