MedyaFaresi MedyaFaresi

Valiyi kızdıran soru! Parkta eşimle öpüşebilecek miyim?

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Gezi Parkı'nda açıklama yaptı.

Eklenme: 08 Temmuz 2013 11:03 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 22:34

Gezi Parkı’nda hareketli dakikalar!.. VİDEO

Vali Mutlu’nun açıklamalarından satırbaşları:

Düzenlemeleri yerinde görmek için Gezi Parkı’nda inceleme yaptık. Park mükemmel hale getirilmiş, Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugünden itibaren çalışmalar tamamlandı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’müz gerekli yenilemeleri zaman içinde yapacaktır. Hayırlı olsun.

İstanbullular 24 saat parkı gezebilecekler. Parklar halk içindir. Dolayısıyla toplumumuzun bütün kesimlerinin kullanımına açıktır.

İFTAR ÇADIRI KURULACAK MI?

Beyoğlu Belediyesi’nin böyle bir çalışması yok ama Ramazan ayına mahsus, iftar saatlerinde bir etkinlik yapılacak. Çadır kurma ve tüm gün burada tutma söz konusu değil.

"GÖSTERİ ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ"

Halk huzur ve güvenlik içinde parkı kullanamaz ve burası bir gösteri alanına çevrilirse bu halka eziyet olur. Gösteri yapmak isteyen kişiler, bize müracaat ederse bu haklarının kullanımını sağlarım. Ama bir grup "Gezi Parkı’nın bizden başka sahibi yok" diyerek burayı işgal etmeye çalışırsa buna müsaade etmeyiz. Huzursuzluk ve çatışma istemiyoruz. Ramazan Ayı’nın kucaklaşmaya vesile olmasını istiyoruz. Herkes kıymetlidir ve herkes hukuka tabiidir. Kimsenin "ben burada istediğim kadar oturur, parkın kontrolünü ele alırım" demeye hakkı yoktur. Burası bir işgal ve slogan atma alanı değil, istirahat alanıdır. Bunun dışına çıkan gösteri ve yürüyüşlere müsaade etmeyiz. Hukuk dışı gösteri ve yürüyüş çağrısı yapmak da suçtur. Kanunsuz yürüyüş çağrısı yapanların hepsi açıkça suç işlemektedir. Artık buna son verme zamanıdır. Ramazan’ımızı zehir etmeyelim.
 
Belediye ekiplerinin son temizlik çalışmasını yaptığı park açılışa hazır hale geldi. Park vatandaşların hizmetine açılıyor. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş parkta incelemelerde bulundu.
 

“PARKTA EŞİMLE ÖPÜŞEBİLECEK MİYİM?”

Bir kadın vatandaşın sorduğu ‘parkta eşimle öpüşebilecek miyim?’ şeklindeki soruya Vali Mutlu şöyle cevap verdi:

En çok merak ettiğiniz soru bu mu? Bu sizin gönlünüzden geçen bir şey. Ben size bir şey söyleyeyim. Toplum içerisinde yazılı hukuk kuralları gibi hukukun kaynaklarından biri örf ve geleneklerdir. Ben hukukçuyum. Hukukun kaynakları içinde örf ve gelenekler de vardır. Hakim gerektiğinde hukukun içine yazılı bir kaynak bulamazsa kararlarını örf ve geleneklere göre verir. Bu toplumda sizin bahsettiğiniz şekilde bir yaklaşım varsa ve millet yadırgamıyorsa istediğinizi yapabilirsin. Ama ortak geleneklere saygı da bir gerekliliktir.
Gezi Parkı açıldı!

Taksim Gezi Parkı 23 gün sonra açıldı. Çalışmaların bittiğini Gezi’de incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu duyurdu.Vali Mutlu, Gezi Parkı’nın açılışını yaparken dışarıda da protesto vardı. Islık çalan bir grup, ’’Her yer Taksim her yer direniş’’ sloganları attı.

15 Haziran’dan bu yana halka kapalı olan Gezi Parkı açıldı. Park, açılmadan önce sabah saatlerinde belediye ekipleri tarafından temizlenerek açılış için hazırlandı.

Günlerdir Gezi Parkı’nda nöbet tutan polis ekiplerinin güneşten korunmak için kullandığı şemsiyeler ile oturduğu sandalyelerin çoğu sabah erken saatlerde toplandı.

PARKA GİRMEK İÇİN BEKLEYENLERİN SAYISI ARTIYOR

Parkın içinde son hazırlıklar tamamlanırken, parka girmek için bekleyenlerin sayısının da saatler ilerledikçe artmaya başladığı gözlendi. 23 günden beri polisin beklediği Gezi Parkı’na girmek için sabırsızlananlar, parkın girişindeki merdivenlere çekilen polis güvenlik şeridi önünde bekliyor.