MedyaFaresi MedyaFaresi

Valinin katıldığı fidan dikme etkinliğinde toz kalkmasın diye tarlaya halı serdiler

Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ projesi için fidan dikme etkinliği düzenledi.

Eklenme: 06 Kasım 2018 19:10 - Güncelleme: 06 Kasım 2018 19:53

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte düzenlediği ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ projesi kapsamında düzenlenen fidan dikme etkinliğinde ‘toz kalkmaması için’ tarlaya halı serildi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, "Bu fidanlar belki 30 yıl sonra, altında insanların piknik yaptığı alanlar olacak. Ve 30 yıl geçtiği zaman bizim sevgili öğrencilerimiz de memleketimizin kaderinde rol oynayacak pozisyonlarda olacaklar.

Bu programın adı, aslında pek çok şeyi anlatıyor. Birlikte büyüyoruz, neden? Çünkü fidanlarımızla beraber, çocuklarımız da beraberce büyüyecekler ve inşallah herkes bu memlekette vatan için faydalı işler yürütecekler. Esas itibariyle 30 yıl beklememize de gerek yok.

Bugün diktikten sonra bu fidanlar oksijen üretmeye başlayacaklar. Edirnelilerin soluduğu havaya, temiz oksijen sağlamaya başlayacaklar. Anadolu'nun pek çok yerinde olduğu gibi bu fidanlar yeşillenecek, büyüyecek kent ormanı olduğu zaman Edirneliler burada yaşamaktan daha fazla huzur bulacaklar" dedi.

Halıyı kaldırttı

Edirne Valisi Ekrem Canalp, tozun kalmaması için araziye serilen halıyı kaldırma talimatı vermesi üzerine, görevliler halıyı kaldırdı. Halının kaldırılmasının ardından Canalp, öğrencilerle birlikte fidan dikti.

Fidan diken öğrencilerden Lalaşahin Paşa İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi Duru Erbaş, insanların ağaçları kaldırıp villalar yaptığını ve bunun yanlış bir davranış olduğunu söyledi.

Ağaçların kaldırılmamasını isteyen Erbaş, "Bence herkes ağaç diksin. Bazı bilinçsiz insanlar bu ağaçları kaldırıp, villalar yapıyor. Bu çok yanlış bir davranış, bunun yerine daha fazla ağaçlandırmaları gerekiyor.

Ama bir sürü taş alan var, oralara yapsalar villalarını, evlerini daha güzel olur. Bence daha fazla ağaç dikmeleri gerekir. Herkes ağaç diksin" diye konuştu.

(DHA)