MedyaFaresi MedyaFaresi

Vali yalan söylüyor! Taksim Dayanışmasından tepki!

Taksim Dayanışması Gezi Parkı'nda açıklamalar yaptı..

Eklenme: 09 Temmuz 2013 11:22 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 13:12
Taksim Dayanışması bileşenleri önce Taksim Hill Otel önünde bir araya geldi, ardından Gezi Parkı'na incelemelerde bulundu.

"VALİ YALAN SÖYLÜYOR"

Gezi Parkı'na ""Taksim Şehitleri Parkı'na hoşgeldiniz" pankartı asılırken, bileşenler parkta incelemelerde bulundu.  İncelemelere aralarında ÖDP Eş başkanı Alper Taş, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konseyi üyesi Hüseyin Demirdizen, KESK İstanbul Şb. Platformundan Mustafa Turgut, MMO yöneticilerinin olduğu heyet katıldı.

İncelemelerin ardından Taksim Dayanışması'ndan Av. Can Atalay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun dün Gezi Parkı açılışında "Gezi Parkı'yla ilgili bir idari yargı kararı yok. Yargı kararı Taksim Projesi'yle ilgilidir" sözlerine yanıt verdi. Atalay, kısa açıklamasında, yargı kararının açık olduğunu söyleyerek "Yalan söylüyor" dedi.

Atalay, parkın Divan Oteli kısmında halen imar çalışmalarının sürdüğünü kaydederek, yargı kararlarına rağmen bu işlemlerin yaşadışı olduğunu kaydetti. 

"HUKUK VE YARGI KARARLARI, YOK SAYILMAK SURETİYLE SUÇ İŞLENMİŞTİR"

Taksim Hill Otel önünde ise Taksim Dayanışması adına ise TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı yaptı.

Soğancı şöyle dedi:

"Yaklaşık bir buçuk aydır, tüm polis şiddetine, gözaltılara, her türlü baskıya, karalamaya, yalan ve dolana karşı sürdürülen haklı, meşru ve kararlı mücadelemiz sonucunda Gezi Parkı'nın Park olarak kalmasını sağlayanlar, Vali tarafından seremoniyle açılan parka gitmek isterlerken tamamen hukuksuz bir şekilde engellenmiştir. 8 Temmuz Pazartesi akşamı hiçbir uyarı olmadan, İstiklal Caddesi girişinde emniyet güçleri tarafından halkımıza, yine gaz, su, plastik mermi ile saldırılmış ve Taksim Dayanışmasını oluşturan emek/meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilci ve yöneticileri de olmak üzere birçok arkadaşımız, yine valinin talimatıyla ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. Hukuk ve yargı kararları, yok sayılmak suretiyle suç işlenmiştir.

Taksim Dayanışması olarak polisin saldırısını ve gözaltıları şiddetle kınıyor; Acilen dün ve daha önceki günlerde keyfi ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan vatandaşlarımızın, haklarında hiçbir hukuki işlem yapılmadan serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Günlerdir acizlik içerisinde bu kenti polis şiddeti marifetiyle idare etmeye çalışanlar artık halka yalan söylemeyi bıraksınlar. Yarattıkları her türlü bilgi kirliliğine, karalamaya, iftiraya karşı gerçekler apaçık ortadadır. Buradan tekrar iktidara, bu kentin idarecilerine sesleniyor ve hatırlatıyoruz;

"Gezi Parkı" sizlerin doğa, bilim ve demokrasi karşıtı, rantçı projelerinize karşı halkın, kullandığınız her türlü insafsız şiddetinize rağmen, kararlı ve onurlu mücadelesi ile Park olarak kalmıştır. Orayı var eden de, güzelleştiren de sizler değil, halkın ta kendisidir.

Bu mücadelede maalesef yaralılarımız ve can kayıplarımız vardır ve bu durum sizlerin kolluk kuvvetlerinizin  akıl almaz, vicdana sığmaz şiddeti sonucu olmuştur. Dün eli palalılar bugün sokaklarda rahat rahat gezerken,  hayatında hiç kimseyi incitmemiş arkadaşlarımız gözaltına alınmaktadır. Sorumluların hiçbiri bugüne kadar hesap vermemiştir. Aksine bu şiddetin gerçek sorumlularını "aklama" yarışına girilmiştir.

Tüm Türkiye ve Dünya şunu görmüştür ki, 28 Mayıs'tan bu yana yaşanan bu süreçte, polisin olmadığı günlerde Gezi Parkı ve Taksim'de halkımız dayanışmanın, kardeşliğin, yaratıcılığın, barışın ve demokrasinin en güzel örneklerini sergilemiş, insanların geleceğe dair umutlarını yeşertmiştir. Yurdumuzun dört bir yanında parklarımız ve meydanlarımızda kendiliğinden yeşeren ve ortak irademizi oluşturmak için gerçekleştirilen forumlar; kendi hayatlarımızın kaderini hep birlikte kendimizin belirleyeceği, Türkiye'de gerçek bir demokrasinin inşasına dair hepimize ışık  olmuştur. Eğer halen daha Valinin kendisi ile birlikte, tüm bu şiddet ve karanlığın sorumluları Taksim  Dayanışmasının bu ısrarlı ve meşru duruşunu anlayamıyor ise söylenebilecek çok fazla şey kalmamıştır.

Taksim Dayanışması bileşenleri ve Gezi Parkı sürecinde Taksim Dayanışması'na destek veren tüm yurttaşlarımızca
sürdürülen mücadelenin haklılığı kamuoyunda, yargıda ve diğer tüm alanlarda defalarca kanıtlanmıştır. Her türlü baskı, engelleme, karalama ve zorbalık bizleri, mücadelemizden bir adım bile olsa geriye düşürmeyecek, dayanışmamızı yıldıramayacaktır. Taleplerimizin yani polisin ve idarecilerin ısrarla çiğnedikleri Anayasal haklarımızın takipçisiyiz. Emek, alınteri ve acı ile elde ettiğimiz kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bugün ve bundan sonra, yaşam alanlarımıza dair söz söyleme hakkımız için burada ve her yerde olmaya devam edeceğiz."