MedyaFaresi MedyaFaresi

Vali Mutlu'dan Gezi Parkı uyarısı! Müsaade etmeyeceğim!

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı ile ilgili açıklama yaptı.

Eklenme: 06 Temmuz 2013 17:41 - Güncelleme: 31 Mart 2016 07:42

Gönlümüz Gezi Parkı'nın yarın açılmasını arzu ediyor. Bu Pazartesi de olabilir yarın da olabilir. Çevresel duyarlılık sonucu geldiğimiz noktayı biliyorsunuz. oranın huzur ve neşe parkı olması dileğimiz. Bu eylemlerin yapılacağı yerler vardır. Anayasamızda herkesin kullanma hakları vardır. 14 milyon insan istifade etsin, istirahat etsin diye düzenlems yaptı. Bunu gösteri alanı haline dönüştürürsek olmaz. Parkı, park olarak kullanmanın dışına çıkar. Park halk için yapılıyor. İstanbul'un farklı yerlerinde izin verdiğimiz yürüyüşler var. Ama 'Biz kimseden izin almaya kendimizi zorunlu hissetmiyoruz' derseniz bu hukuk düzeniyle çelişir. O vakit halkımız bunu değerlendirir. İstanbulluların huzuruna, halkına neşensine hizmet edecek şekilde bunu değerlendirmek durumundayız.

HER HAFTA BİR TOPLANTI YAPILIYOR

İzin almak kaydıyla gösteri yapmak isteyenler yapabilir. 'Gezi Parkı'nda eylem yapacağım' olmaz. Bu ülkenin yurttaşının en çok huzur duyduğu şey, huzurlu günler geçirmektir. İnsanların bu tarz yerlerde toplanmasına yol açmamak gerekir. Doğru olan valilik makamına müracaat etmektir, ben de izni veririm. Burada kısıtlama yok. Bugün de bir çağrı var. Hiç kimse 'Ben istediğim parkı kullanıyorum' diyerek, istediği meydana gelip eylem yapamaz. Yasal olarak valiliğe gelmiş hiç bir talep yok. Bakıyorum her hafta bir toplantı yapılıyor. Bu akşam da yapılmış olan  çağrı hukuk dışı doğru olmayan bir çağrıdır.

TOPLANMALARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Artık daha fazla huzurlu günler geçirmemiz gerekiyor. Ramazan ayı çok mübarek bir ay. Bu memleketin insanları bu günleri en güzel şekilde yaşamalılar. Her şeyin üzerinde olan hukuk çerçevesinde hareket etmektir. Bu yanlış çağrıları yapmış olan ilgililere hukuk içerisinde davetlerini yapmalarını söylemek ve uyarmak istiyorum. Hukukun dışında bir çağrı yapıyorsunuz. Yetkili makamlara müracaatınız yok. Ben izin vermediğim bir alana müsaade edemem. Bu toplanmalara müsaade etmeyeceğiz. Polisimiz uyaracak, gerekli anonsları yapacak. Halkımızın bu çağrılarla oradan ayrılacağına inanıyoruz. Halkımız çağrılarla ayrılıyor.

Ben bu şehrin yöneticisi olarak alt yapı gibi konulara daha fazla mesai harcanması gerektiğini düşünüyorum.