MedyaFaresi MedyaFaresi

Vakit gazetesi Baykal'a tazminat ödeyecek!!! Peki Baykal ne kadar tazminat alacak?

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Politik Bunama'' başlıklı haberde, ''kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu'' iddiasıyla Vakit Gazetesi ve yazarı Hasan Karakaya aleyhine açtığı tazminat davasını kazandı

Eklenme: 21 Mart 2007 15:32 - Güncelleme: 09 Kasım 2015 16:08
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Politik Bunama'' başlıklı haberde, ''kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu'' iddiasıyla Vakit Gazetesi ve yazarı Hasan Karakaya aleyhine açtığı tazminat davasını kazandı.

Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, Baykal'ın avukatı Erbaşar Özsoy ile Vakit Gazetesi ve yazarı Karakaya'nın avukatı Hacı Ali Özhan katıldı. Avukat Özsoy, müvekkili Baykal'a yönelik ''ithamlara ilişkin davalı tarafının herhangi bir savunma delili sunamadığını ve dava konusu haberin hukuka aykırı olduğunu'' savunarak, davanın kabul edilmesini talep etti.

Vakit Gazetesi ve yazarı Karakaya'nın avukatı Özhan ise dava konusu haberdeki ifadelerin, eleştiri amacı taşıdığını ve bu ifadelerde suç unsuru bulunmadığını öne sürerek, davanın reddedilmesine istedi.

Yargıç Ahmet Pınar, davayı kısmen kabul ederek, Vakit Gazetesi ve yazarı Karakaya'nın, Baykal'a, söz konusu haberin yayın tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte 7 bin 500 YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Yargıç Pınar, davalılardan gazetenin yazı işleri müdürü Harun Aksoy aleyhine açılan davanın ise husumet yönünden reddine karar verildiğini açıkladı.

DAVA KONUSU

Deniz Baykal'ın avukatı Erbaşar Özsoy tarafından açılan davanın dilekçesinde, Vakit Gazetesi'nin 4 Ağustos 2005 tarihli nüshasının, 1. sayfasında sekiz sütuna manşet atılarak, Baykal'ın fotoğrafı ve karikatürü konulmak üzere ''Politik Bunama'' başlığıyla haber yapıldığı, 11. sayfasında ise Hasan Karakaya tarafından ''Baykal, GB'ye Attığı İmzayı Unuttu mu?'' başlıklı yazının kaleme alındığı kaydedilmişti.

Dilekçede, söz konusu haber ve yazıda yer alan ifadelerle Baykal'ın ''kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu'' savunularak, Vakit Gazetesi, sorumlu yazı işleri müdürü Harun Aksoy ve gazetenin yazarı Hasan Karakaya'dan 20 bin YTL manevi tazminat talep edilmişti.