MedyaFaresi MedyaFaresi

Uzun siyah etek giyen kız öğrenci okula sokulmadı

Fransa'nın kuzeydoğusundaki Charleville-Mezieres kentindeki bir okulda, uzun siyah etek giyen 15 yaşındaki bir Müslüman öğrencinin derslere girmesi engellendi.

Eklenme: 29 Nisan 2015 16:56 - Güncelleme: 31 Mart 2016 06:58

Okul yönetimi ayak bileklerine kadar uzanan siyah eteğin, 2004'ten beri Fransız okullarında uygulanan "dini sembol yasağını" çiğnediğini açıkladı. 

BBC'nin Paris muhabiri Hugh Schofield, Sarah adlı kız öğrencinin yasa uyarınca okula girdiğinde başörtüsünü çıkardığını; ancak ayak bileklerine kadar inen siyah eteğinin aynı yasa kapsamında değerlendirileceğini düşünmediğini aktarıyor. 

Ancak Sarah'nın gittiği okulun müdürü, öğrencinin ailesine, "ancak kıyafetini değiştirirse derslere girebileceği" notunu ekleyerek öğrenciyi iki kez eve gönderdi. 

Fransa'daki bazı ortaokul ve lise müdürleri Müslüman olduklarını açıkça belli eden etekler giyen kimi öğrencilerin kuralları zorladıklarını savunuyor. 

Sarah ise, eteğinin "bir dini sembol olmadığını" savunuyor. 

Aynı konuda İngiliz Guardian gazetesinde yer alan haberde, Sarah'nın başına gelenlerin Twitter'da #JePorteMaJupeCommeJeVeux (EteğimiİstediğimGibiGiyerim) etiketiyle paylaşıldığı belirtiliyor. 

Bir Twitter kullanıcısı "Uzun eteği 'beyaz' biri giyerse hippi şıklığı sayılıyor, bir Müslüman giyerse göze batıyor" diye yazdı.

BBCTürkçe