MedyaFaresi MedyaFaresi

Utanmaz öğrenciler sınıfta öğretmen dövdüler!!! Videosunu internette yayınladılar!!!

Bir grup lise son sınıf öğrencisi öğretmenlerini hem kahkaha atarak yumrukla tartakladı, hem de görüntülerini çekip internette yayınladı. Ancak büyük tepki nedeniyle görüntüleri internetten sildiler!

Eklenme: 04 Ekim 2006 11:03 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 15:22
Türkiye'nin köklü eğitim kurumlarından Haydarpaşa Lisesi'nde saldırılara uğrayan 9 yıllık İngilizce öğretmeni Vedat Varol görüntülerin internette youtube adlı siteye verildiğini geçen hafta öğrendi.

GÜLEREK SALDIRDILAR
İnanılmaz görüntülerde öğrenciler öğretmen Varol'un ellerine vurup, üzerine topluca saldırıyor. Masasına oturup kalkmıyorlar. Kapıyı iterek sınıfa girmesini engelliyorlar. Sınıf defterini tavana yapıştırıyorlar.

MÜDÜR OLAYI DOĞRULADI
Skandalı doğrulayan okul müdürü Kenan Sürbahan Yeni haberim oldu. Öğretmen şikâyetçi olmamış. Benzer olay bir daha olur, öğretmen şikâyetçi olmazsa soruşturma başlatacağım dedi. Öğretmen Varol ise dava açacağını söyledi.

Beni manen mahvettiler
Vedat Varol, görüntüleri internette yayan öğrencileri için Beni mahvettiler. Manevi olarak yıkıldım dedi.

İlkokulda çalışsın
Müdür Sürbahan, Varol'un lise öğrencileriyle başa çıkmakta zorlandığını belirterek Onun yerinde olsam bir ilköğretim okulunda görev alırım dedi.Öğrenciden öğretmene terör

Haydarpaşa Lisesi 11-D sınıfı öğrencileri geçen yıl İngilizce öğretmeni Vedat Varol'a yapmadıklarını bırakmadı. Hocalarını sınıfa sokmayan, hatta oturduğu masaya gelip Kalk lan yerimden! diye azarlayan öğrenciler yaptıklarını cep telefonuyla kaydetti. Görüntüler öğrencilerin mezuniyetinden sonra youtube.com adlı sitede yayınlandı.

Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarından tarihi Haydarpaşa Lisesi'nde bir eğitim skandalı yaşandı. 2005-2006 öğretim yılının 11- D sınıfı mezunları, Konya Selçuk Üniversitesi İngilizce bölümü mezunu, dokuz yıllık hoca Vedat Varol'u, bazen sınıfa sokmadı, bazen ders sırasında öğretmen koltuğuna yanaşıp Kalk lan yerimden diyerek azarladı, bazen de üzerine yürüyüp tartakladı, ellerine vurdu. Bütün bunları güruh halinde ve gülerek yapan öğrenciler olanları cep telefonuyla kaydetti. Öğrenciler mezuniyetlerinin ardından yeni eğitim yılı başlar başlamaz hocayı kendiKalk lan yerimden: Ders sırasında yerinde oturan öğretmene öğrenci yaklaşıyor ve öğretmeni Kalk lan yerimden diye kaldırıyor. Vedat Varol Geç otur yerine diye bağırıyor. Masasının önünde kalabalıklaşan öğrencilere Yerinize oturun diye yalvarıyor. Filmin sonuna Vedatı makamından indiren kahraman öğrenci Mustafa diye not düşülmüş.ifadeleriyle madara ettikleri görüntüleri klip halinde youtube.com adresindeki internet sitesinde yayınlamaya başladı.

'KALK LAN YERİMDEN'
Bu çok özel anların görüntülerinin internette yayıldığını yeni fark eden Vedat Varol'u okulunda bulup konuştuk. Haydarpaşa Lisesi'nin öğretmenler odasında tek başına oturmuş, paramparça olmuş eski bir sözlükten İngilizce çalışırken bulduğumuz Vedat Varol, iyi niyetli ve son derece ürkek yapısıyla başına gelenleri doğruladı, ancak Ben devlet memuruyum, konuşamam diyerek, demeç vermeyi reddetti. Görüntülerini internet ortamına yayan öğrencilere davaPompacı Vedat: Yerine oturan öğrenciyi kaldırmaya çalışan Vedat Varol, köpek gibi yaparım diye bağırıyor. Yerini kaptığında bir öğrenci kucağına oturuyor, onu kaldırmaya çalışırken oluşan görüntüler. Görüntülerdeki not: Vedat çocuğun g...e bakıyor diye atılmış. Karambol görüntüler devam ediyor. Son not: Vedat Varoldan öğrenciye pompa.açacağını, manevi olarak yıkıldığını anlatan öğretmen, görüntülerin internete düşmesinden önce durumu müdüriyete bildirmediğini anlattı.

MÜDÜR YENİ ÖĞRENDİ
Haydarpaşa Lisesi'nin 1997'den bu yana Müdürü Kenan Sürbahan, skandalın ancak geçtiğimiz cuma günü kendisine intikal ettiğini, hemen ardından İngilizce öğretmeni Vedat Varol'la görüştüğünü, Varol'un olayları hâlâ tam olarak anlatamadığını söyledi. İngilizce öğretmeni Varol'un yapı olarak son derece iyi niyetli, kırılgan ve yumuşak huylu olduğunu, meseleyi öğrenir öğrenmez kendisini uyardığını, bir daha böyle bir durumda kalıp daHaydarpaşanın çivisini çıkarttık. Episode II: Hadi arkadaşlar yerinize oturun diye rica eden Vedat Varolun elinden sınıf defteri kapılıyor ve tutması için havaya fırlatılıyor. Tutmaya çalışmak için zıplayan Vedat Varol, bir yandan da Yapmayın, bu devletin defteri diyerek tutmaya çalışıyor. Sınıftaki kız öğrenciler de gülme krizi geçiriyor.okul müdürlüğünü haberdar etmezse, soruşturma açacağını söylediğini anlattı.

MÜDÜR UYARMAKLA YETİNDİ
Müdür Kenan Sürbahan, günümüzde lise öğretmenliğinin eskiye oranla çok daha zorlu bir görev olduğunu, hocaların otoriter olmasının çözüm olmadığını, öğretmenin öğrencileriyle mesafeyi iyi kurmaları gerektiğini de anlattı. Zamanında ben Vedat Hoca'nın derslerine de girdim, fakat benim girdiğim dersler sırasında öğrenciler sus pus oturuyor, dersi işliyorlardı. Öğrenciler kime ne kadar yükleneceklerini seçiyor maalesef... Olayı öğrenir öğrenmez Vedat Varol'u bir kenara çektiğini, sicilini bozmayacakVedat Varol Haydarpaşa Lisesi 11 D: Gürültü patırtı. Sınıfta herkes ayakta. Vedat Varol, Lütfen rica ediyorum diye yalvarıyor. Bakın arkadaşlar son saatte serbest bırakıyorum, lütfen diyor. Takılmış plak gibi yalvarmalarına ve ricalarına devam ediyor. Öğrenci güruhu söz dinlemeyerek öğretmen üzerindeki terörlerini sürdürüyor.şekilde uyardığını söyleyen Sürbahan, Ben onun yerinde olsam kendi rızamla bir ilköğretim okulunda görevlendirilmeyi talep ederdim. Haydarpaşa Lisesi'nin ne kadar köklü bir eğitim kurumu olduğunu bilen biliyor, ancak bu tür olaylar bazı insanların kafasında soru işareti yaratabilir diyerek çekincesini belirtti.

YÖNETMELİK GÜNCELLENSİN
Mevcut disiplin yönetmeliğinin çağın ve teknolojik gelişmelerin çok gerisinde kaldığını belirten Müdür Sürbahan, bu konuda geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı'na bir başvuruda bulunduklarını da hatırlattı. Cep telefonu kullanımı ve internet suçlarınınHaydarpaşanın çivisini çıkarttık: Öğrencilerden bir tanesi bu kez fizik öğretmenini oyalarken, diğerleri toplu halde camdan sarkmış sigara içiyorlar. Bu kez başlarındaki öğretmen Vedat Varol değil, Badi lakaplı fizik öğretmenleri...okul yönetmeliğinde esamesinin okunmadığını anlatan Sürbahan, acil olarak disiplin yönetmeliğinin güncellenmesi gerektiği görüşünde. Okulun müdürü, görüntüleri çeken ve İngilizce öğretmenlerini aciz durumda bırakan öğrencilerin listesinin elinde olduğunu, bu öğrencilere de ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Sürbahan, devlet memuru olduğu için konuşmaktan çekinmekle birlikte, Yasaklardan yana bir eğitim modeli sunmuyoruz. Ancak Bakanlığın disiplin yönetmeliğinde günümüz koşullarına uygun bazı değişiklikleri acilen yapması gerektiğini, bu tür suçların sadece 'sınıf düzenini bozmak'la sınırlı kalan yaptırımlarla aşılamayacağını belirtiyor.

Şebnem AKSON/SABAH