MedyaFaresi MedyaFaresi

Usta Gazeteci Nurettin Kurt Hayatını Kaybetti

Polis-adliye haberleri ile Türkiye'nin gündemine yön veren gazeteci Nurettin Kurt yaşamını yitirdi.

Eklenme: 11 Nisan 2022 12:06 - Güncelleme: 11 Nisan 2022 12:08

Medyaradar'ın aktardığı bilgiye göre, 30 yıl boyunca izleyip yazdığı polis-adliye haberleriyle Türkiye'nin gündemini pek çok kez değiştirmeyi başaran usta gazeteci Nurettin Kurt, 59 yaşında hayatını kaybetti.

Kurt, akciğer yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu.

Son olarak Hürriyet Gazetesi'nde görev yapan Nurettin Kurt, gazeteden 'mecburen emekli' olduğunu sosyal medya paylaşımıyla duyurmuştu.

Kurt yaptığı paylaşımda, "30 yıllık meslek hayatım da Sedat Simavi (2008) başta olmak üzere Avrupa Birliği araştırmacı gazetecilik ödülü(2014), 7 defa Gazeteci Barış Selçuk ödülü İki kez Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti ödülü, TGC Başarı ödülü ve onlarca benzer ödüle layık görüldüm. Sadece gazetecilik yaptığım için üç kez (gizliliği ihlal suçundan toplam 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldım) bunlar benim şeref madalyalarımdır tekrar Dünya ya gelsem yine aynı mesleği yaparım. Paylaşmak zorunda kaldım, sağlıcakla nice güzel günlere görüşmek dileği ile. Tabi ki 27 yıl görev yaptığım Hürriyet Gazetesi’nden mecburen emekli oldum. Emeği geçen herkese çok teşekkürler sağlıcakla kalın.” demişti.

NURETTİN KURT KİMDİR?

1963, Tokat-Zile doğumlu olan Nurettin Kurt meslek Lisesi mezunuydu. Gazeteciliğe 1985 yılında Bulvar gazetesinde polis-adliye muhabiri olarak başladı, 1986 yılında yine polis-adliye muhabiri olarak Günaydın-Tan Gazetesi Ankara Bürosuna geçti. 1991 yılında Hürriyet Gazetesi Ankara Bürosunda aynı alanda çalışmaya başlayan Nurettin Kurt, Aralık 2017'de emekli olarak ayrılmıştı.