MedyaFaresi MedyaFaresi

Oruç bir diyet programı değildir! Bunu sakın yapmayın

Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Prof. Dr. Fatih Gültekin, orucun bir ibadet olduğuna dikkat çekerek, "Oruç sabahtan akşama kadar aç kalmak demek olmadığı gibi bir diyet programı da değildir" dedi.

Eklenme: 29 Mayıs 2017 20:24 - Güncelleme: 29 Mayıs 2017 21:21

Orucun, sabahtan akşama kadar aç kalmak olmadığını, önemli noktanın orucun ruhunu anlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Fatih Gültekin, şöyle konuştu:

"İşin sağlık yönü, uygun beslenme yönü hep konuşulur. Konuşulmalı da. Ancak öncelikli olan orucun ruhunu kavramak ve amacından sapmamaktır. Öncelikle bilinmelidir ki oruç bir ibadettir, sabahtan akşama kadar aç kalmak demek olmadığı gibi bir diyet programı da değildir. Benlik ve irade eğitimimize katkı sağlayacak önemli bir ibadettir. Arzularımızla mücadele etmenin pratik bir uygulamasıdır. İrade eğitimimiz açısından oruç ibadeti ile yeme alışkanlıklarımızın düzenlenmesi benzerlikler gösterir. Oldukça zor olan bu mücadelenin üstesinden gelebilmek için hep birlikte el ele vererek gayret etmek gereklidir. Nasıl mı? Sofraları abartma, israfı önle."

"KİLO VERDİYSENİZ UYGUN BESLENMİŞSİNİZ DEMEKTİR"

Akşama kadar sabretmenin güzel olduğunu belirten Gültekin, "Ancak iftarda sınırları zorlayacak şekilde fazla yiyip içmek ve israf derecesinde sofraları donatma konusunda dikkatli olunmalıdır. Orucun ibadet niyetiyle tutulduğu gözden kaçırılmamalı, sofralar da ibadet bilinci ile hazırlanmalı, yiyeceğimiz miktarlar da aynı niyetle orucun ruhuna uygun sınırlandırılmalıdır. Bir kere bu ayda kilo alınmamalı, az da olsa verilmelidir. Eğer kilo vermediyseniz, bir de aldıysanız bu ayın ruhuna uygun beslenmediğinizi düşünebilirsiniz" şeklinde konuştu.

"İSRAFTAN KAÇININ"

Ramazan sofraları ile ilgili alışkanlıkların üstesinden gelmenin sanıldığı gibi kolay olmadığını dile getiren Gültekin, israfa dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Ev sahipleri abartılı bir ikram hazırlamamalı, misafirler ise abartılı bir ikram beklentisinde olmamalıdır. Yemeklerden sonra sofraya dönüp baktığımız zaman hazırladıklarımızın pek azını tüketebildiğimizi görürüz. O halde baştan sofralar daha ölçülü donatılmalıdır. Abartısız olmak aynı zamanda misafir almayı ve misafir olmayı da kolaylaştıracaktır. İsraf konusunda özellikle duyarlı olunmalıdır.

MUHTEŞEM SOFRALAR DEĞİL, İÇ DÜNYADA YAPTIĞI DEĞİŞİKLİKLER HATIRLANMALI

Ramazanı muhteşem sofralarla hatırlamak yerine iç dünyamızda ve moral değerlerimizde yaptığı değişikliklerle hatırlamak gerekir. Bir pirinç tanesine bile ihtiyacı olanların varlığı akıldan çıkarılmamalıdır. Özetle, iftar sofraları abartısız olmalı, yemekler ölçülü yenmeli ve israf konusunda azami titizlik gösterilmelidir."

Orucun sağlıkla yakından ilişkili olduğunu kaydeden Gültekin, "Usulüne uygun tutulduğu zaman bedene sıhhat verir” diye konuştu.