MedyaFaresi MedyaFaresi

Ünlü Modacı Zeynep Yazıcılar'a İran İlgisi

Kişiye özel lüks giyim sektöründe faaliyet gösteren Zeynep Yazıcılar'ın, sadece son bir ayda İran'a iki ayrı iş seyahati gerçekleştirmesi, bu ilginin ölçüsünün de göstergesi.

Eklenme: 25 Mart 2021 22:50 - Güncelleme: 26 Mart 2021 07:09

Nişantaşı'ndaki Zeynep Haute Couture mekezine gelen müşterilerinin ağırlıklı olarak Ortadoğu'dan geliyor olması, modacı Zeynep Yazıcılar'ı bu konuda teşvik eden nedenlerden biri olmuş. Sonra yine müşterilerinin ısrarıyla İran'a yatırım yapma kararı almış.

İran'ın 30 yıllık bir izolasyonun ardından dışa açılmasının, bu ülkeyi şirketler için önemli bir pazar haline getirdiğini söylüyor Yazıcılar ve ekliyor: ''Düşünsenize ünlü kredilendirme şirketi Morgan Stanley, İran'ın bu durumunu global ekonomi açısından Berlin duvarının yıkılışındansonraki en önemli gelişme olarak nitelendirmişti. 80 milyonluk bir nüfus var ve bu nüfus için lüks tüketim ürünlerini alabilecek önemli bir segment söz konusu. Bu nedenledir ki Roberto Cavalli gibi pahalı markalar açılımın hemen ardından İran pazarına girdiler, orada butikler açtılar.''

COĞRAFİ VE KÜLTÜREL YAKINLIĞIMIZI AVANTAJA ÇEVİRMELİYİZ

Zeynep Yazıcılar Avrupa ve Amerika'a Haute Couture'ün yanilüks giyim pazarının o kadar cezbedici olmadığını, bu nedenle moda devlerinin Arap dünyası ve İran'a gözlerini diktiklerini belirtiyor. Örneğin Dubai Fashion Week'in direktörü Simon Lock geçenlerde bir açıklama yapmıştı: ''Düzenlediğimiz partide 400 kadın vardı ve hepsi de Haute Couture giymişti.''

Çünkü Ortadoğu'da alım gücü yüksek olan kadınların sayısı hayli yüksek ve bunların hiçbiri birbirleriyle pişti olmak istemiyor. Düşünün Pucci'den 5 - 6 bin dolar ödeyip bir elbise alıyorsunuz ama sonra onugittiğiniz bir davette bir başkasının üzerinde görüyorsunuz. Bu nedenle kişiyeözel giyim giderek popülerlik kazanıyor. Hem burada tüketici kendi giydiği elbiseye renk ve diğer unsurlar konusunda katkı da sunuyor.

Hayalindeki elbiseyi giymiş oluyor. Dior, Chanel, Valentino, Stephane Rolland ve diğer lüks markalara binlerce dolar ödeyip aynı partide başka bir başka kadınla pişti olmak kadınların korkulu rüyası. Çünkü eskisi gibi değil; şimdi bütün bu pahalı hazır giyim markası ürünlerine ulaşmak kolay. O nedenlepişti olmak istemeyen kadınlar, Haute Couture'a yöneldiler. Bu anlamda biz Türkiyeli modacıların, çok yüksek fiyatlar çeken batılı Haute Couture'cülere göre fiyat avantajımız var; bunu iyi kullanmamız lazım.