MedyaFaresi MedyaFaresi

Üniversitede şok! Arıboğan görevinden neden alındı?

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan Bahçeşehir Üniversitesi rektörlüğünden görev süresinin dolmasına 2 yıl kala görevinden alındı. İşte ayrıntılar

Eklenme: 23 Şubat 2010 16:36 - Güncelleme: 20 Mart 2016 13:28

Arıboğan'ın görevden aylınışı dün akşam Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel tarafından kurum çalışanlarına gönderdiği bir maille duyuruldu. Mailde Arıboğan'ın görevine üniversitenin mütevelli heyetinde devam edeceği belirtildi.

Elma Haber'in telefonla ulaştığı Arıboğan, üniversitenin yaptığı mütevelli heyetine girme teklifini kabul etmediğini, çalışmalarına öğretim üyesi olarak devam edeceğini söyledi. Görevinden neden alındığı hakkında açıklama yapmayan Arıboğan, kendi isteğiyle istifa ettiğini, üniversitenin uluslararası projeleri konusunda çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Emekli MİT'çi Mahir Kaynak'ın kızı olan Arıboğan'ın askerle kurduğu yakın ilişkileri dolayısıyla stratejik bir kararla rektör olduğu söyleniyordu. Arıboğan, AKP Hükümetiyle daha yakın ilişkiler kurmak isteyen Üniversitenin  yine bir "stratejik" kararıyla görevden alınmış olabilir...

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti'nin Arıboğan'ın yerine rektör olarak Prof. Dr Bekir Karlığa'yı getireceği söylentisi de  bu savı destekliyor.

Karlıağa'nın Başkan Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ise bu ihtimali destekliyor. Karlığa, ayrıca 'Medeniyetler İttifakı'  projesi çerçevesinde çalışmalar yapıyor.

TANITIM FONUNDAN 10 MİLYON LİRA...
Bahçeşehir Üniversitesi geçtiğimiz günlerde Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından 'Batıya Doğru Akan Nehir' belgeseli için 10 milyon lira destek almıştı. Batıya Doğru Akan Nehir'in metni de Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi  (MEDAM)Başkanı Prof. Bekir Karlıağa tarafından kaleme alınmıştı.

 

Elmahaber