MedyaFaresi MedyaFaresi

Ulus devlet Kürtler için de çözüm değildir!

MEDYAFARESİ ÖZEL/ VİDEO Selahattin Demirtaş, CNN Türk'te Barış süreci ve Gezi Parkı'na dair önemli açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 29 Temmuz 2013 22:04 - Güncelleme: 30 Mart 2016 23:34
İŞTE DEMİRTAŞ\'IN O AÇIKLAMALARI VİDEO!

Erdal Ergüler/ Medyafaresi.com

Selahattin Demirtaş, CNN Türk'te Hande Fırat'ın Ankara Günlüğü programına konuk oldu.

Demirtaş "Ana muhalefet liderinin Türkiye PYD'ye muhtaç hale getirildi sözü doğru olmadı. Şam yönetimi Kürdistan konusunda kendisi karar verecek. Bizim onların iç işine karışma gibi bir durumumuz yok. Yunanistan komşumuz, Ermenistan komşumuz ama Federe Kürdistan komşu olunca tüyler diken diken oluyor, orada bir tehlike yok." Türkiye şu anda 81'e bölünmüş durumda bunu da biz yapmadık. Biz büyük Kürdistan hayali peşinde değiliz. Sayın Öcalan bunu anlatmaya çalışıyor biz de söylemeye çalışıyoruz. Ulus devlet kültürel soykırımdır . Bu Kapitalizmin gereğidir. Biz Ulus devlet modelini ne Kürtler için ne Türkler için kurtuluş olarak görmüyoruz, önermiyoruz.

Biz Roboskili ailelerin sıkıntılarının çözülmesinden yanayız, hükümeti rahatlatmak gibi bir derdimiz. Hükümetin sırtından Roboski yükünü almak gibi bir derdimiz yok.

Roboski'nin siyasi sorumlusu AKP'dir. Roboski'nin faillerini bilmeme ihtimalleri de yok. Askeri açıdan sorumlusunu bulması zor değil.