MedyaFaresi MedyaFaresi

Ukrayna'nın Davulcu Vedat'ı iş başında!

Dünya bir haftadan fazladır Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen protestoları izliyor.

Eklenme: 02 Aralık 2013 15:10 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 06:48

Femen kızları Yanukoviç’in fotoğrafına işedi.. VİDEO

Son olarak dün bir grup göstericinin bir buldozere el koyup devlet başkanlığı sarayına yürüdüğü görüntülerle akıllara Gezi Parkı protestolarını ve Dolmabahçe’deki çatışmalar sırasında bir inşaat kepçesiyle TOMA’lara direnen ’Davulcu Vedat’ karakterini getiren Ukrayna protestoları, halkın ülkenin Avrupa Birliği’nden uzaklaşmasına tepki olarak doğdu.

Olaylar Ukrayna hükümetinin önceki hafta, ülkeyi Rusya çizgisine döndürmeyi hedeflediklerini belirtip Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşması’nı imzalamayacağını duyurmasının ardından başladı. AB anlaşma için hapisteki eski Devlet Başkanı Yuliya Timoşenko’nun yurtdışında tedavi görmesine izin veren bir yasanın parlamentodan geçmesini talep ediyordu. Ukraynalı vekiller yasayı da reddetti. Bunun üzerine Timoşenko da bir açıklama yaparak, kendisiyle ilgili koşuldan feragat edilmesini ve anlaşmanın her şekilde imzalanmasını istedi.
Buna rağmen geçtiğimiz cuma günü Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen AB zirvesinde, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, ortaklık anlaşmasıyla kararı AB üyesi ülkelerin liderlerine de tebliğ etti.

Yanukoviç’in bu tavrı ülkenin özellikle batı kesimlerinde ve başkent Kiev’de yaşayan AB yanlılarını çok öfkelendirdi. Parlamentonun karaıyla başlayan küçük çaplı protestolar dev gösterilere dönüştü. Hükümetin 7 Ocak’a kadar toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı getirmesi de tepkileri alevlendirdi.

Cuma akşamı şehrin merkezindeki Bağımsızlık Meydanı’nı zapteden göstericiler cumartesi sabahın ilk ışıklarıyla polisin sert müdahalesiyle karşılaşıp kiliselere sığındı. Müdahale sonucu yaralananlar oldu.

Son olarak dün en az 350 bin kişinin katıldığı belirtilen protestolarda göstericiler bir buldozeri ele geçirerek başkanlık sarayına yürüdü, belediye başkanlığını kontrol altına alıp burada bir "muhalefet karargahı" kurdu.

Direniş etkili oldu, Yanukoviç “Halkımıza karşı güç kullanılmasına yol açan olayları kınıyorum. Polise soruşturma açılacak. AB yolunda elimden geleni yapacağım” dedi.

Kiev Emniyet Müdürü Viktor Koryak da istifa etti ancak göstericiler Yanukoviç istifa etmeden pes etmiyor. Yaşananlar akıllara 2004’te yine Yanukoviç’in iktidarına son veren "Turuncu Devrim"i getiriyor.

HÜRRİYET

İşte Gezinin en beğenilen animasyon Tornistan.. VİDEO

Gezi Parkı olayları- FOTO GALERİ