MedyaFaresi MedyaFaresi

UEFA yeni organizasyonu Konferans Ligi'ni resmen duyurdu

Konferans Ligi şampiyonu takım bir sonraki sezon UEFA Avrupa Ligi'ne direkt katılım hakkı kazanaca

Eklenme: 24 Eylül 2019 22:54 - Güncelleme: 24 Eylül 2019 22:56

UEFA, yeni organizasyonu resmen duyurdu. UEFA'dan yapılan açıklamaya göre, 2021-2022'den itibaren UEFA Konferans Ligi düzenlenmeye başlanacak.

UEFA Konferans Ligi, UEFA'nın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nden sonra kulüpler için düzenlediği 3. turnuvası olacak. Konferas Ligi'nde daha fazla ülke takımının Avrupa futbolunda yer almasının amaçlandığı kaydedildi.

Alman Bild gazetesi geçtiğimiz günlerde organizasyonu ve organizasyon yapısını sayfalarına taşımış, Konferans Ligi'nin 3 sezon devam edeceğini açıklamıştı.

Habere göre, Konferans Ligi'nin formatı Şampiyonlar ligi'ne benzer bir şekilde 32 takım, 8 grup ve 4'erli takımlara ayrılarak oluşturulacak. Yeni uygulamaya göre, şampiyon takım bir sonraki sezon UEFA Avrupa Ligi'ne direkt katılım hakkı kazanacak. Grubu 2. bitiren takımlar ise UEFA Avrupa Ligi'nde 3. olan takımlarla play-off müsabakası oynayacak ve kazanan takım UEFA Avrupa Ligi'nde yoluna devam edecek.

VAR, eleme turlarından itibaren yürürlükte

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde geçen sezondan itibaren uygulanmaya başlanan VAR'la ilgili yeni bir karar daha aldı. Buna göre UEFA Avrupa Ligi'nde VAR, eleme turlarından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Etiketler : UEFA