MedyaFaresi MedyaFaresi

UBER yetkilisi konuştu: Kuyrukta 500 araç var

UBER yetkilisinin açıklamalarına göre haklarında yapılan tüm işlemlere rağmen hala 10 bin UBER aracı hizmet veriyor, 500 araç da sırasını bekliyor.

Eklenme: 12 Kasım 2018 19:31 - Güncelleme: 12 Kasım 2018 19:42

Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'ın haberine göre; Geçtiğimiz ay, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle tüm yurtta taksiler mercek altına alınmış, yolcu almaktan kaçınan ve yolcudan yüksek ücret talep eden taksiciler hakkında adli ve idari işlem yapılması talimatı verilmişti.

Kısa mesafede yolcu almayan, taksimetre açmayan, fazla ücret almak için güzergahı uzatan taksicilerle ilgili artan vatandaş şikayetleri üzerine harekete geçilmiş, Bakanlık,  5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine göre vatandaşı mağdur eden taksiciler için, valiliklere “genel emir”  çıkarma konusunda talimat vermişti. 

81 İl valiliğine gönderilen genelgede, taksilerde seyahat eden yolcuların güvenilir hizmet almalarını sağlamak ve yaşanabilecek sorunları en aza indirmek için gerekli tedbirlerin alınması istenmişti.

570 TAKSİ BAĞLANDI

Bu genelgenin ardından, başta İstanbul olmak üzere tüm yurtta taksiler sıkı denetime tabi tutuluyor. Bu kontrollerde, son bir aylık süre zarfında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, müşterilerin şikayetleri üzerine yapılan denetimlerde tam 320 taksiyi bağladı.

250 taksi de polis tarafından trafikten men edildi. Emniyet güçleri, korsan taşımacılık denetimlerini de sürdürüyor. Son bir ayda bağlanan UBER aracı sayısı ise 90.

10 ayda tam 19 bin 991 araca korsan taşımacılık yapmaktan işlem yapıldı. Bu 19 bin 991 araçtan 6 bini UBER’e ait. 87 Careem aracına da korsan cezası kesildi.  

500 ARAÇ UBER SIRASINDA

Bu arada tüm denetimlere rağmen UBER araçları çalışmaya devam ediyor. Peki UBER araçlarının sayısında azalma ya da artma var mı?

UBER yetkilileri araç sayılarının 10 bini bulduğunu, 500 aracın daha UBER sistemine girmek için sırada olduğu bilgisini verdi.