MedyaFaresi MedyaFaresi

TV kanalına İbrahim Tatlıses cezası!

İbrahim Tatlıses Erol Köse'nin Geçmişte uyuşturucu kullanıp, kumar oynardı sözlerine çok kızdı

Eklenme: 03 Eylül 2013 18:44 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 07:12

Habertürk\'ten Esra Yazdıç\'ın haberine göre;Yapımcı Erol Köse, katıldığı bir TV programında sanatçı İbrahim Tatlıses için "Geçmişte uyuşturucu kullanıp, kumar oynardı" dedi. İddialara çok kızan Tatlıses\'in şikayeti üzerine RTÜK televizyon kanalına para cezası verdi

PRODÜKTÖR Erol Köse\'nin özel bir TV kanalında sanatçı İbrahim Tatlıses için kullandığı "İbrahim Bey\'in adı çıkmış 70\'e. Geçmiş dönemlerde kendisinin uyuşturucu kullandığı ve kumar oynadığı yönünde itirafları var" sözlerine ünlü türkücü İbrahim Tatlıses sert tepki gösterdi. RTÜK\'e şikâyette bulunan ve özel hayatının ihlal edildiğini öne süren Tatlıses\'i RTÜK uzmanı haksız, RTÜK üyeleri haklı buldu; yayıncı kuruluşa para cezası verildi.

RTÜK uzmanının konuya ilişkin değerlendirmesi Köse\'den yana oldu. Uzman raporunda sanatçıların özel yaşamlarının sınırlarının sıradan vatandaşlara göre daha geniş olduğu, onların hayatlarına ait ayrıntıların toplumu ilgilendirdiği kanısıyla özel yaşamlarının daha çok gündeme gelmesinin doğal olduğu vurgulandı. Ancak uzman görüşü Üst Kurul\'da kabul görmedi. Kurul üyeleri RTÜK Kanunu\'nda yer alan, "Haber insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz. Kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" maddesinden dolayı kanala para cezası verildi. Para cezasının miktarı kanalın reklam gelirine göre belirlenecek.

RTÜK daha önce de CEZA KESMİŞTİ
RTÜK daha önce özel hayatın gizliliğine aykırı yayın yapıldığı gerekçesi ile "Esra Erol ile Evlen Benimle" programından dolayı ATV\'ye de ceza vermişti. Programda, eş arayan ve kocasından boşanma gerekçelerini anlatan kadının, kocasının evlendiği kadının ismini yayında söylemişti. Üst kurul, kocanın istememesine karşın yayında eşinin ismi verilerek ifşa edilmesinden dolayı yayıncı kuruluşa 460 bin TL idari para cezası vermişti.

Habertürk / Esra Yazdıç